Pages Menu
Categories Menu

Posted by on cze 21, 2016 in Smart City, Uncategorized | 0 comments

Konferencja ZIELONE MIASTO – MIASTO JAKO OGRÓD szansa terenów otwartych

Konferencja ZIELONE MIASTO – MIASTO JAKO OGRÓD szansa terenów otwartych

Konferencja z cyklu WARSZAWSKIE ROZMOWY ARCHITEKTONICZNE odbyła się 10 czerwca 2016 przy wypełnionej po brzegi sali w pawilonie SARP i dotyczyła miejskich terenów zieleni oraz ‚‚zielonych’’ strategii rozwoju miast.

logo_WRA_6_1

Tematem konferencji było „ZIELONE MIASTO – MIASTO JAKO OGRÓD szansa terenów otwartych”.

Konferencja "Zielone Miasto", fot. Paulina Lipka

Konferencja „Zielone Miasto”, fot. Paulina Lipka

Klaus Hoppe, dyrektor Wydziału Planowania Krajobrazowego i Zieleni Miejskiej Miasta Hamburg przedstawił nam strategię wspierania inwestycji z zielonymi dachami jako jeden z filarów zrównoważonego rozwoju miasta.

W ramach tego programu, w następnej dekadzie ma powstać aż 100 ha „zielonych“ dachów. Hamburg odpowiada w ten sposób na negatywne efekty zmian klimatycznych, które dają się we znaki miastu w ostatnich latach. „Zielone“ dachy mają prowadzić retencję wody opadowej na 10.000 budynkach, które rocznie są budowane i zatrzymywać 60 % wody opadowej.

Klaus Hoppe, dyrektor Wydziału Planowania Krajobrazowego i Zieleni Miejskiej Miasta Hamburg przedstawił nam strategię wspierania inwestycji z zielonymi dachami Hamburga, fot. Paulina Lipka

Klaus Hoppe, dyrektor Wydziału Planowania Krajobrazowego i Zieleni Miejskiej Miasta Hamburg przedstawił nam strategię wspierania inwestycji z zielonymi dachami Hamburga, fot. Paulina Lipka

‚‚Zielone dachy’’ Hamburga jako przestrzeń dodana w mieście mają również służyć rekreacji mieszkańców. Znanym przykładem jest dziedziniec przedszkola zlokalizowany na dachu budynku w Hafencity.

Miasto wspiera budowę „zielonych dachów“ przez dofinansowanie inwestycji ze środków publicznych oraz dzięki wymogom i zapisom planistycznym prawa budowlanego miasta Hamburg (Hamburg jest równocześnie miastem i krajem federalnym z własnym prawem budowlanym), wprowadzanym przepisom dot. ochrony środowiska i prawa gospodarki ściekowej.

Równolegle do wsparcia finansowego prowadzona jest kampania edukacyjna oraz projekty pilotażowe, które mają za zadanie prezentację najlepszych rozwiązań. W oparciu o innowacyjny strategiczny instrument rozwoju miasta stworzony w Hamburgu rząd federacyjny Niemiec planuje opracowanie zaleceń i zbioru instrumentów, które będą udostępnione do wdrażania w zakresie kraju. Dobry przykład dla polskich miast, które chcę realizować idee smart city.

Andrea Gerischer, manager projektu, relacjonowała postępy prac w budowie Międzynarodowej Wystawy Ogrodowej IGA Berlin 2017. Wystawa ma na celu strukturalne wzmocnienie dzielnicy Marzan-Hellersdorf i świętowanie kultury ogrodowej na międzynarodową skalę z oczekiwanymi dwoma milionami gości z kraju i zagranicy.

Decyzja o organizacji tej wystawy w Berlinie zapadła 8 lat temu i od tego czasu trwają prace projektowe budowlane nad stworzeniem obiektów takich jak m.in. wieża widokowa, kolejka linowa, hala roślin tropikalnych i amfiteatr.

W Niemczech obok międzynarodowych wystaw ogrodowych odbywają się co cztery lata wystawy krajowe i w odstępie dwóch lat wystawy landowe. Wystawy ogrodowe są instrumentem rozwoju zaniedbanych, często obciążonych dużymi problemami społecznymi, obszarów miasta. Wielomilionowe inwestycje ze środków mieszanych, zarówno państwowych, jak i z budżetu krajów federalnych, sponsorskiego wkładu partycypujących firm, a także ze sprzedaży biletów trwających pół roku wystaw są przeznaczone na poprawę otoczenia – od tworzenia terenów zieleni, przez inwestowanie w zieloną infrastrukturę do wznoszenia obiektów budowlanych służących lokalnej społeczności.

Inwestycje zakrojone na dużą skalę zmieniają w pozytywny sposób środowisko życia, jak również są pozytywnym akcentem dla inwestorów i deweloperów, co ma konkretne przełożenie w pobudzaniu gospodarczym obszaru. Na teren IGA Berlin 2017 składa się istniejący już obszar Ogrodów Świata oraz tworzony park na wzgórzu Kienberg o łącznej powierzchnia 100 hektarów i budżecie ponad 89 milionów euro.

Wystawa będzie trwała od kwietnia do października 2017 roku. Bilety wstępu, łącznie z dowolną ilością przejazdów kolejką linową łączącą najodleglejsze zakątki, kosztują 20 euro. Po zakończeniu Wystawy część parku ma zostać oddana do użytku mieszkańcom.

Jeden z partnerów medialnych projektu jubileuszowego „ZIELONE MIASTO“ Maja w ogrodzie przygotuje o wystawie IGA Berlin 2017 oddzielny odcinek programu telewizyjnego.

Dr Jan Kamiński, Przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni przy Prezydencie Miasta Lublin, przedstawił systemowe podejście do rozwoju zielonego Lublina, które ma na celu ochronę niezwykłego dolinnego krajobrazu miasta i jednocześnie zachowanie „zielonych“ ekosystemów filtrujących centrum miasta.

Podobnie jak i w wielu innych miastach Polski tendencje zabudowy najcenniejszych pod względem ekologii oraz rekreacji, położonych w ścisłym centrum przestrzeni, są bardzo silne.

Do działań w Lublinie będzie także mowa na WARSZAWSKICH ROZMOWACH ARCHITEKTONICZNYCH 7 w październiku, będzie wtedy mowa o rewitalizacji przestrzeni miejskiej i jej zasadach.

Lorenz Dexler z biura TOPOTEK1 uchylił rąbka tejemnicy jakimi metodami biuro projektuje przestrzenie publiczne w miastach. Nie są to często tereny zieleni, a głównie przestrzeń publiczna jej pozbawiona. Potrzeba reakcji na zastaną sytuację w centrach naszych miast wywołuje często „miejskie“ traktowanie przestrzeni z użyciem elementów, form czy powierzchni utwardzonych. Według założeń projektowych biura jest to odpowiedź na dzisiejsze zapotrzebowanie społeczeństwa. Nowoczesna forma przestrzeni jest dopasowana do zmian, jakie mają miejsce w wykorzystaniu terenów wewnątrz naszych miast. Poddaliśmy dyskusji rolę partycypacji w tym silnie opartym na potrzebach społecznych danego miejsca projektowaniu ze szczególną refleksją nad metodami, jakimi posługiwać się powinni architekci krajobrazu tworzący w gęstej zabudowie miast Europy.

Dr Peter Apel z biura STADTKINDER zaczarował uczestników WRA opowieścią o projektowaniu dla dzieci i o tym jak niezwykle ważnym elementem projektowania, mającym na celu prawidłowy rozwój dzieci, jest myślenie o ruchu i kreatywnym spędzaniu przez dzieci wolnego czasu. Wygłosił memorandum dla zachowania nieokreślonych i niezabudowanych przestrzeni w mieście, gdzie dzieci mogą bawić się tym co nam daje przyroda: powalone pnie drzew, potężne kałuże, dzikie zakątki… Dla wielu osób czytających ten tekst były to zabawy dzieciństwa. Dzieci wychowywane w dzisiejszych czasach nie mają możliwości takich zabaw ze strachu przed nieprzewidywalnym, za trudnym, niebezpiecznym… Często ze względu na ubrudzenie ubrania! Gotowe zabawki na placu zabaw każde dziecko ma „przećwiczone“ w 20 minut. Co pozostaje później z dziecięcej kreatywności? „Grzeczna“ zabawa? Czy zauważyli Państwo czym dzieci bawią się na placach zabaw najdłużej? – zwykłym piaskiem, czyli materiałem do zabawy, a nie gotową zabawką.

Konferencja była jednym z wydarzeń projektu ZIELONE MIASTO, który odbywa się  w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 – ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

logotyp_25_DE_PL

Kuratorem projektu jest arch. kraj. Izabela Małachowska Coqui.

Prowadząca konferencję arch. kraj. Iza Małachowska-Coqui, Berlin/Warszawa, kurator projektu Zielone Miasto

Prowadząca konferencję arch. kraj. Iza Małachowska-Coqui, Berlin/Warszawa, kurator projektu Zielone Miasto

Na zaproszenie Ambasady Niemiec, po zakończeniu konferencji, mieliśmy możliwość prowadzenia dalszych rozmów podczas bankietu w nowo otwartej bibliotece Instytutu Goethe’go.

Bankiet w nowo otwartej bibliotece Instytutu Goethe’go, fot. Paulina Lipka

Bankiet w nowo otwartej bibliotece Instytutu Goethe’go, fot. Paulina Lipka

Prezentacje z konferencji są dostępne na stronie www.wra.org.pl

Patronat medialny:

zielona-infrastruktura-logo male