Zarządzanie Zrównoważonym Rozwojem Miast Studia
Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej wraz z Fundacją Sendzimira, zapraszają do nadsyłania zgłoszeń do podyplomowego studium Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem Miast (ZZRM).
Głównym celem studiów jest prezentowanie idei zrównoważonego rozwoju w kontekście zarządzania rozwojem miast.
Słuchacze mają zapoznać się z szerokim zakresem zasad i metod, które pozwolą im połączyć różne dziedziny wiedzy w spójne strategie, plany i projekty, oraz znaleźć odpowiednie narzędzia ich realizacji, (…) włączać różnego rodzaju partnerów społecznych i biznesowych, (…) tworzyć partnerstwa międzysektorowe, np. publiczno-prywatne, o których się ostatnio w Polsce sporo mówi, jako o szansie na poprawę infrastruktury społecznej, wobec niewystarczających środków publicznych.
Do realizacji programu studium pozyskano wielu wykładowców reprezentujących różne specjalności. Jest wśród nich prof. Andreas Billert z Uniwersytetu Viadrina, specjalista w zakresie zarządzania projektami rozwoju i odnowy obszarów miejskich, który kierował rewitalizacją miast w Niemczech. O gospodarce komunalnej i inżynierii ekologicznej będzie mówił dr Tomasz Bergier z AGH. Kwestie związane z ekonomią ekologiczną i usługami ekosystemów miejskich omówi dr Jakub Kronenberg z Uniwersytetu Łódzkiego. Temat zarządzania zielenią miejską przedstawi Paweł Lisicki, miejski architekt krajobrazu w Warszawie. O wodzie w mieście będą traktowały zajęcia prowadzone przez dr Iwonę Wagner, dyrektor ds. Współpracy Międzynarodowej w Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii PAN i sekretarza Naukowego Międzynarodowego Programu Hydrologicznego UNESCO. Marcin Hyła przybliży potencjał i zasady rozwoju infrastruktury rowerowej. Zagadnienia związane z finansowaniem projektów zintegrowanych i funduszami unijnymi zaprezentuje dr Tomasz Dorożyński z Uniwersytetu Łódzkiego, członek prestiżowych organizacji międzynarodowych zrzeszających ekspertów z dziedziny ekonomii i biznesu międzynarodowego.
Swój wkład wniesie też grono osób związanych z Politechniką Krakowską. Zajmą się oni kwestiami z zakresu urbanistyki, architektury krajobrazu i transportu. Wśród wykładowców studium są m.in.: profesorowie: Stanisław Juchnowicz (będzie mówił o projektowaniu i budowie nowych miast), Wojciech Kosiński (projektowanie zintegrowane), Andrzej Rudnicki (transport miejski), Zbigniew Zuziak (planowanie strategiczne), Krystyna Pawłowska (partycypacja społeczna), Andrzej Szarata (zarządzanie mobilnością) oraz dr Wojciech Korbel (aspekty legislacyjne) i dr Kinga Racoń-Leja (projektowanie urbanistyczne)…
Dr Jeleński (który zapowiedział m.in. zajęcia na temat kształtowania przestrzeni publicznej) dużą wagę przywiązuje do partnerów całego przedsięwzięcia. Są nimi ICLEI (International Council for Local Environmental Initiatives) i INTBAU (International Network for Traditional Building, Architecture & Urbanism). ICLEI to światowa organizacja wspierająca miasta w ich wysiłkach na rzecz tworzenia lepszych miejsc do życia. INTBAU, działające pod patronatem księcia Karola, zabiega o zachowanie i rozwój lokalnych tradycji budowlanych, architektonicznych i urbanistycznych, zmierzając poniekąd pod prąd tendencji globalistycznych…
Studia podyplomowe „Zarządzanie zrównoważonym rozwojem miast” to oferta skierowana przede wszystkim do osób pracujących w urzędach miejskich, do ludzi związanych z samorządami i administracją lokalną oraz do tych, którzy zamierzają podjąć pracę w tego typu jednostkach. Mogą to być również absolwenci studiów pierwszego stopnia, którzy odbywają studia magisterskie lub doktoranckie. Być może w gronie słuchaczy pojawią się też młodzi naukowcy interesujący się zarządzaniem przestrzenią miejską – architekci i urbaniści, ale także ekonomiści czy też osoby zainteresowane psychologią lub socjologią miasta.
CEL
Głównym celem Studium ZZRM jest podnoszenie kwalifikacji w dziedzinie zintegrowanego zarządzania rozwojem.
Istotą zarządzania zintegrowanego jest uwzględnianie szerokiego kontekstu funkcjonowania miasta i podejmowanie kompleksowych działań prorozwojowych, w zgodzie m.in. z wytycznymi Karty Lipskiej. Narzędzia zintegrowanego zarządzania umożliwiają sprawne przekładanie wielu strategii i programów krajowych, regionalnych i europejskich na zrównoważone działania na szczeblu lokalnym.
Zarządzanie zintegrowane – synergicznie łącząc osiągnięcia nauk przyrodniczych, technicznych i społecznych – umożliwia np. wykorzysty-
wanie usług ekosystemów dla podnoszenia jakości życia w mieście; zwiększa konkurencyjność miasta przez poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej; usprawnia gospodarkę przestrzenną oraz efektywne zarządzanie zasobami krajobrazu i dziedzictwem kulturowym; ułatwia kształtowanie obrazu miasta, realizację nowych inwestycji infrastrukturalnych, prowadzenie procesów rewitalizacji oraz rozwój zrównoważonego budownictwa.
PROGRAM
W programie studium kładzie się nacisk na prezentację dobrych przykładów zintegrowanego zarządzania oraz nauczanie praktycznych narzędzi włączania do procesów decyzyjnych organizacji pozarządowych, przedstawicieli mieszkańców, biznesu i nauki oraz budowania partnerstw międzysektorowych.
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES TEMATYCZNY
- Wprowadzenie do zrównoważonego rozwoju: główne wyzwania przed którymi stoją europejskie miasta (zmiany klimatu, zmiany demograficzne, integracja społeczna, polityka mieszkaniowa, transport, miejskie ekosystemy, krajobraz, przestrzeń publiczna itp.). Konieczność zintegrowanego zarządzania miastem.
- Zintegrowane zarządzanie zrównoważonym rozwojem w mieście. Dlaczego zrównoważone miasta lepiej funkcjonują we współczesnym świecie? Zasady i wskaźniki zrównoważonego rozwoju. Integrowanie zasad ochrony środowiska, aspektów społecznych z efektywnością ekonomiczną. Metody inicjowania i prowadzenia inicjatyw i projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju.
- Myślenie systemowe, dynamika systemów.
- Gospodarka komunalna. Najnowsze trendy i rozwiązania w zakresie gospodarki wodnej (ścieki komunalne, wody deszczowe), gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki energetycznej. Łączenie zagadnień gospodarki komunalnej z ochroną przeciwpowodziową. Zintegrowane podejście systemowe.
- Usługi ekosystemów. Wykorzystanie ekosystemów dla zrównoważonego rozwoju miasta. Metody i zastosowania wyceny usług ekosystemów. Włączanie ich w zarządzanie miastem. Związki z gospodarką komunalną i urbanistyką – zielona infrastruktura.
- Polityka społeczna. Polityka mieszkaniowa. Przeciwdziałanie wykluczeniu.
- Zrównoważona urbanistyka i gospodarka przestrzenna. Uspołecznione kształtowanie przestrzeni publicznej.
- Rewitalizacja obszarów zdegradowanych.
- Partycypacja społeczna na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wykorzystanie innowacyjnych narzędzi prowadzenia dialogu z interesariuszami (m.in. narzędzia ISIS).
- Piękno miasta. Ochrona dziedzictwa architektonicznego. Zarządzanie trwałym obrazem miasta.
- Zintegrowany transport. Zarządzanie mobilnością.
- Finansowanie projektów, miejski wymiar polityki UE. Partnerstwa międzysektorowe.
Więcej informacji o programie Studium ZZRM na: www.podyplomowe.mck.pk.edu.pl/?page=program
Pobierz Ramowy Program Studiów Podyplomowych 2016-17
GRUPY DOCELOWE
– Przedstawiciele samorządów, urzędnicy miejscy, urbaniści, konsultanci.
– Studenci i absolwenci planujący kariery w lokalnych samorządach lub administracji.
ORGANIZACJA PROCESU EDUKACYJNEGO
Kształcenie w studium zorientowane jest na zdobywanie praktycznych umiejętności i będzie realizowane według zasady nauczania przez doświadczenie (learning by doing), poprzez realizację projektów praktycznych. Elementem kluczowym będzie zintegrowany projekt dyplomowy, którego forma i zakres będą odróżniały się od zwykle realizowanych na polskich uczelniach:
– Będzie to projekt opracowywany w kilkuosobowych zespołach;
– Będzie realizowany w ścisłej współpracy z administracją samorządową lub biznesem;
– Jego tematyka będzie ustalona z przedstawicielami tych sektorów i dotyczyć będzie aktualnych, ważnych dla nich zagadnień;
– Do realizacji wybierane będą wyłącznie tematy o charakterze interdyscyplinarnym, wymagające zintegrowanego podejścia i zastoso-
wania rozwiązań z wielu sektorów oraz dziedzin naukowych, dotyczące procesów rewitalizacji.
Zdobyta wiedza teoretyczna będzie na bieżąco weryfikowana i utrwalana w trakcie praktycznych analiz i projektów, a zakres i złożoność problemów ma skłaniać słuchaczy studium do pogłębiania i utrwalania wiedzy oraz samodzielnego studiowania źródeł.
W semestrze drugim, zajęcia kursowe, seminaria i warsztaty, będą praktycznym rozwinięciem przedmiotów z semestru pierwszego.
W drugim semestrze nie przewiduje się wykładów. Większość czasu poświęcimy pracom nad projektem dyplomowym. W ramach wszyst-
kich zajęć w tym semestrze, na pracę nad projektem dyplomowym prowadzący będą przeznaczali min. 50% czasu.
CERTYFIKAT ATKISSON GROUP (opcjonalny)
Poza uzyskaniem dyplomu ukończenia studium, dla zainteresowanych uczestników będzie istniała dodatkowa możliwość uzyskania certyfikatu firmowanego przez AtKissonGroup, uprawniającego do komercyjnego korzystania z metody VISIS, oraz dającego dostęp do materiałów szkoleniowych.
W semestrze letnim 2016 planowanych jest 8 zjazdów w następujących terminach:
– marzec: 4-5, 18-19,
– kwiecień: 1-2, 15-16, 29-30,
– maj: 13-14,
– czerwiec: 3-4, 17-18.
Zajęcia będą odbywały się w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej, przy ul. ul. Skarżyńskiego 1,
– w piątki, w godzinach 15.00-20.30,
– w soboty, w godzinach 10.00-17.30.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: http://web.mck.pk.edu.pl/podyplomowe
Pobierz Studium-ZZRM-ulotka
Dziękujemy dr arch. Tomaszowi Jeleńskiemu, kierownikowi Studium ZZRM za udzielenie informacji
więcej na http://web.mck.pk.edu.pl/podyplomowe