Pages Menu
Categories Menu

Posted by on gru 8, 2021 in Adaptacja do zmian klimatu, Dachy zielone, Dofinansowanie, Miasta, NBS, Prawo, Retencja | 0 comments

Wrocław: Zielone ściany i dachy – zwolnienie z podatku od nieruchomości

Wrocław: Zielone ściany i dachy – zwolnienie z podatku od nieruchomości

We Wrocławiu 25 listopada 2021 radni miejscy przyjęli nową, zmienioną uchwałę dot. zwolnień z podatku od nieruchomości budynków, na których umieszczono zielone dachy oraz ogrody wertykalne.

UCHWAŁA NR XLVI/1192/21 RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA z dnia 25 listopada 2021 r. zmieniająca uchwałę nr XV/268/15 Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych w ramach projektu intensyfikacji powstawania terenów zieleni w obrębie Miasta Wrocławia została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego w dniu 7 grudnia 2021 i wchodzi w życie w ciągu 14 dni od daty publikacji.

– Ogrody na dachach i zielone ściany zazieleniają miasto i wyłapują drobne zanieczyszczenia powietrza. To także niższe opłaty za ogrzewanie. Dzięki zielonemu dachowi zwiększa się efektywność energetyczna budynku, zieleń jest dodatkową izolacją. Ponadto zielony dach pełni funkcję retencyjną, potrafi zatrzymać nawet 50% opadów, a dach retencyjny do 100%. W upalne dni takie budynki mniej się nagrzewają, czyli obniżają efekt miejskiej wyspy ciepła – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Celem uchwały jest promocja zielonych dachów oraz ogrodów wertykalnych, czyli zielonych ścian. – Uchwała promuje w ten sposób działania zmierzające do zminimalizowania efektu miejskiej wyspy ciepła i poprawy retencji w mieście, w szczególności na obszarach z przewagą zabudowy wielorodzinnej – dodaje Szymczak-Pomianowska.

Zasady zwolnień z podatku od nieruchomości – zielone dachy

Dla zielonych dachów wykonanych na budynku nie wyższym niż pięć kondygnacji obowiązują następujące zasady:

  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni odpowiadającej 50-80 proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są zwolnione proporcjonalnej wielkości;
  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni przekraczającej 80 proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są w 100 proc. zwolnione z podatku od nieruchomości

Dla zielonych dachów wykonanych na budynku wyższym, niż 5 kondygnacji obowiązują następujące zasady:

  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni odpowiadającej 50-80proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są zwolnione w proporcji odpowiadającej połowie stosunku powierzchni zielonego dachu do powierzchni całego dachu;
  • jeżeli zielony dach wykonano na powierzchni przekraczającej 80 proc. powierzchni dachu, wówczas mieszkania w takim budynku są w 50 proc. zwolnione z podatku od nieruchomości.

Zwolnienia w tym przypadku są więc połowę mniejsze, niż w budynkach do pięciu kondygnacji.

Zielony dach na budynku przy ul. Hubskiej we Wrocławiu, fot. UM Wrocław

Przykład, jak obliczyć zwolnienie z podatku od nieruchomości

Dach ma 100 mkw na budynku do pięciu kondygnacji.

  • Symulacja 1: Mieszkańcy zainstalowali zielony dach o powierzchni 60 mkw. Oznacza to, że zielony dach zajmuje 2/3 powierzchni całego dachu, zatem w okresie obowiązywania uchwały wszystkie mieszkania w takim budynku będą miały zwolnienie dla 2/3 ich powierzchni (obowiązuje zasada proporcji). Czyli np. mieszkanie o powierzchni 42 mkw. będzie miało zwolnienie dla 28 mkw., a mieszkanie o powierzchni 100 mkw. będzie miało zwolnienie dla 66 mkw.
  • Symulacja 2: Mieszkańcy zainstalowali dach o powierzchni 90 mkw. Oznacza to, że zielony dach zajmuje 90% powierzchni, zatem wszystkie mieszkania w takim budynku będą całkowicie zwolnione z podatku od nieruchomości w okresie trwania uchwały.

Zasady zwolnień z podatku od nieruchomości – zielone ściany

Zwolnienie nieruchomości z tytułu zainstalowania ogrodu wertykalnego (zielonej ściany) na budynku zależy od powierzchni nasadzeń:

  • 20 proc. powierzchni lokalu w przypadku nasadzeń o powierzchni do 30 mkw.;
  • 25 proc. powierzchni lokalu w przypadku nasadzeń o powierzchni 30-45 mkw.;
  • 50 proc. powierzchni lokalu w przypadku nasadzeń o powierzchni przekraczającej 45 mkw.

Przykład, jak obliczyć zwolnienie z podatku od nieruchomości

Powierzchnia lokalu wynosi 100 mkw.

  • W przypadku wykonania nasadzeń o powierzchni 25 mkw. – zwolnieniem zostanie objęte 20 mkw. lokalu (czyli podatek należny będzie od pozostałych 80 mkw.);
  • W przypadku nasadzeń o powierzchni 35 mkw. – zwolnieniem zostanie objęte 25 mkw. lokalu (czyli podatek należny będzie od pozostałych 75 mkw.);
  • W przypadku wykonania nasadzeń o powierzchni 46 mkw. – zwolnieniem zostanie objęte 50 mkw. lokalu (czyli podatek będzie należny od pozostałych 50 mkw.).

Poniżej prezentujemy treść UCHWAŁY NR XLVI/1192/21 RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA z dnia 25 listopada 2021 r. zmieniającej uchwałę nr XV/268/15 Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych w ramach projektu intensyfikacji powstawania terenów zieleni w obrębie Miasta Wrocławia

§ 1. W uchwale nr XV/268/15 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 3 września 2015 r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych w ramach projektu intensyfikacji powstawania terenów zieleni w obrębie Miasta Wrocławia (Dz.Urz. Woj. Doln. poz. 3763), wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) zielonym dachu – należy przez to rozumieć nasadzenia roślin wieloletnich umiejscowione na dostosowanym pokryciu dachowym z warstwą wegetacyjną o grubości nie mniejszej niż 6 cm (w tym maty wegetacyjne) umożliwiającym ich wielosezonową wegetację;”;
2) w § 7 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Uchwała obowiązuje do dnia 31 grudnia 2027 r.”.
§ 2. Do zielonych dachów i ogrodów wertykalnych wykonanych lub zainstalowanych przed wejściem w życie niniejszej uchwały stosuje się przepisy dotychczasowe, z wyjątkiem § 7 ust. 1 zmienianej uchwały, który stosuje się w brzmieniu nadanym niniejszą uchwałą.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Wrocławia.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego

źródło: https://www.wroclaw.pl/

Wrocław wspiera budowę dachów i ścian zielonych już od kilku lat – był pierwszym miastem w Polsce, które tego typu uchwałę podjęło.

O uchwale Rady Miasta z września 2015: „Uchwała nr XV/268/15 w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych w ramach projektu intensyfikacji powstawania terenów zieleni w obrębie Miasta Wrocławia” i jej efektach pisaliśmy na naszym portalu w poniższym artykule:

Wspieranie budowy dachów zielonych w miastach – pionierskie działania we Wrocławiu