Wrocław: Katalog dobrych praktyk cz. II – zasady zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi na obszarze zabudowanym
Urząd Miasta Wrocławia zaprezentował praktyczny poradnik dla mieszkańca wyjaśniający jak w prosty sposób zaadoptować swoje otoczenie wykorzystując deszczówkę na własnej posesji.
„Katalog dobrych praktyk, cz. II – zasady zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi na obszarze zabudowanym” przygotowało miasto w odpowiedzi na obserwowane zmiany klimatu przejawiające się m.in. postępującą suszą i występowaniem nawalnych deszczy.
W Katalogu przedstawione są możliwości zagospodarowania wód opadowych na terenach: budownictwa, jednorodzinnego, wielorodzinnego, obiektach usługowych, i sportowych oraz terenach rekreacyjnych.
– Projektując program „Złap deszcz” uznaliśmy, że warto byłoby zaproponować mieszkańcom, praktyczny poradnik, który pozwoliłby na wykonanie siłami własnymi instalacji do gromadzenia deszczówki. Takie opracowanie, powstało na zlecenie miasta, a zostało wykonane przez specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego. Będzie ono świetnym uzupełnieniem do programu. W katalogu znajdziemy m.in. informacje, jak samodzielnie sprawdzić warunki gruntowe terenu, jak obliczyć ilość deszczówki spływającej z powierzchni dachu czy jakie rośliny możemy nasadzić w zależności od warunków gruntowych – wylicza Małgorzata Brykarz, dyrektor Biura Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Opracowanie składa się z części opisowej oraz 16 tzw. kart rozwiązań.
W części opisowej znajdują się informacje o:
- sposobie jak rozpoznać warunki gruntowe na działce,
- sposobie wyliczenia wielkości opadu na działce,
- wyborze sposobu zagospodarowania wód opadowych i roztopowych,
- propozycjach roślin do nasadzeń.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk prezentuje Katalog dobrych praktyk, fot. UMW.
Każda karta składa się z części opisowej oraz graficznej – zdjęcia schematy rozwiązań, można znaleźć następujące informacje:
- opis danego rozwiązania ze wskazaniem wariantów rozwiązań,
- korzyści i ograniczenia każdego z wariantów,
- niezbędne materiały potrzebnych do realizacji.
Do pobrania na:
Autor: Bartosz Moch, źródło: www.wroclaw.pl