Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sty 25, 2019 in Uncategorized | 0 comments

Weekend dla klimatu – zaproszenie na wydarzenia

Weekend dla klimatu – zaproszenie na wydarzenia

Fundacja Aeris Futuro, Ambasada Krakowian oraz SLOT Kraków serdecznie zapraszają w dniach 1-3 luty na Weekend dla klimatu w Krakowie – szereg wydarzeń poświęconych potrzebie ochrony klimatu oraz rozbudzeniu społecznej aktywności proekologicznej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

To, że klimat się zmienia wie lub czuje prawie każdy, ale czy każdy z nas ma na to wpływ i co może z tym faktem zrobić to już nie jest takie oczywiste – tłumaczy Joanna Mieszkowicz z Fundacji Aeris Futuro, współorganizatorka imprezy. I dodaje – dlatego warto wziąć udział w Weekendzie dla klimatu, aby przekonać się, że warto działać dla ochrony klimatu i nie jest to bardzo trudne.

Bogaty 3-dniowy program

Weekend dla klimatu będzie okazją do wysłuchania ekspertów oraz do spotkania z bardzo ciekawymi ludźmi, dla których temat ochrony klimatu ma znaczenie – wyjaśnia Joanna Żyłowska z Ambasady Krakowian, gospodarz i współorganizator wydarzenia.

W piątek o 18 posłuchamy wykładu Marcina Popkiewicza – fizyka, analityka megatrendów, popularyzatora nauki, redaktora portalu Nauka o Klimacie, autora książek „Świat na rozdrożu” oraz „Rewolucja energetyczna. Ale po co?”, współautora „Nauka o klimacie”.  Tuż po wystąpieniu Popkiewicza odbędzie się dyskusja do udziału której zaprosiliśmy m.in. Andrzeja Łazęckiego – Zastępcę Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa. Jej celem jest poszerzenie wiedzy, dlaczego działania na rzecz klimatu są mało ambitne – w przyjętym przez Miasto Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Krakowa cele w zakresie udziału odnawialnych źródeł emisji w produkcji energii są znikome – 1,2% do 2020 roku i 2% do 2030 roku – mówi Joanna Mieszkowicz.

Sobota rozpocznie się pokazem filmu 'Human Energy’ o godzinie 16. To pierwszy film o spółdzielniach energetycznych, który został zrealizowany w 12 krajach w Europie. Nowatorska narracja i ciekawe ujęcia tematu spowodowały, że film jest wyświetlany i doceniany na wielu festiwalach filmowych w Polsce i zagranicą.

Po filmie odbędą się warsztaty lokalnego aktywizmu klimatycznego. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się m.in. Radosław Wroński – aktywista miejski, promotor energetyki obywatelskiej, który jako pierwszy zbudował w Krakowie elektrownię fotowoltaiczną na dachu bloku, w którym mieszka. Radosław opowie o pomysłach na rozwój zielonej energii w naszym mieście oraz o tym w jaki sposób każdy z nas może włączyć się w tę inicjatywę. Gościem wydarzenia będzie również Katarzyna Guzek – rzeczniczka prasowa i koordynatorka działu komunikacji Greenpeace Polska.

W niedzielę od 16 odbywać się będą m.in. warsztaty kreatywnego pisania Loesje oraz prezentacja o Spitsbergenie. Całość weekendu pełnego wrażeń i pozytywnych emocji zakończy wieczór muzyczny.

Potrzebna pełna mobilizacja, bo mamy tylko 12 lat na działanie

Informacje naukowe płynące z najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wskazują jasno, że jeśli nie podejmiemy pilnych działań na rzecz ochrony klimatu, czekać nas może katastrofa o globalnej skali. Wśród zagrożeń naukowcy wymieniają nasilenie się ekstremów pogodowych, coraz częstsze i dłuższe susze, eskalacja zachorowań, wzrost cen żywności, podniesienie poziomu mórz i oceanów oraz kryzys migracyjny.

Raport podkreśla, że jeśli chcemy zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5°C względem ery przedindustrialnej, co prawdopodobnie pozwoli uniknąć wspomnianej katastrofie,  Europa powinna całkowicie zaprzestać spalania węgla do 2030 roku.

Miasta – główny winowajca

¾ zużywanej energii i tyle samo emisji CO2 przyczynia się do globalnego ocieplenia, a z drugiej strony cenę jaką płacą za to mieszkańcy i samorządy, które muszą przeznaczać coraz większe środki na pokrywanie strat i adaptację. Zaznaczyć, że te koszty społeczne i gospodarcze. Straty związane z zaniechaniem będą znacznie wyższe od kosztów przeznaczonych na ograniczenie zużycia energii, transformacji na OZE i redukcji emisji.

Kraków – duże emisje, plany za mało ambitne

Choć Miasto Kraków podejmuje wiele działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji, to działania te powinny iść w parze z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych. Nie osiągniemy tych obopólnych korzyści bez odejść od paliw kopalnych – wyjaśnia Mieszkowicz. Tymczasem w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Krakowa cele w zakresie udziału odnawialnych źródeł emisji w produkcji energii są znikome – 1,2% do 2020 roku i 2% do 2030 roku. Zintensyfikowanie działań w tym zakresie to jeden z postulatów, które Aeris Futuro opracowała we współpracy z ekspertami – dodaje.

Szczyt klimatyczny w Katowicach – i co dalej? Kraków dla klimatu!

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny w Katowicach pokazał, że dla wielu polityków los nawet nie przyszłych pokoleń, ale już nas samych jest mniej istotny od doraźnych celów politycznych i grup interesów sektora paliw kopalnych. Przyjęta deklaracja odwleka w czasie to co wg raportu trzeba zrobić już dzisiaj, czyli przede wszystkim zwiększyć cele redukcyjne przyjęte przez państwa w 2015 r. Są one daleko niewystarczające (ścieżka wzrostu średniej globalnej temperatury to ponad 3 stopnie C.). W ten czarny scenariusz wpisuje się również polska polityka.

Proponowany projekt energetyki opartej w 2030 w dalszym stopniu w 60% na węglu jest nie do przyjęcia. Jest on również niespójny z założeniami KE odnośnie osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 r. Również unijne założenia zwiększenia efektywności energetycznej o 32.5% i osiągnięcie 32% OZE i redukcji emisji o 45% do 2030 r. nie będą przez Polskę spełnione jeśli nie nastąpi transformacja energetyczna i gospodarcza. Ponieważ miasta mogą na niej najwięcej skorzystać, oczekujemy że Kraków będzie wśród liderów polskich miast nie tylko pod względem adaptacji ale i niezbędnych przemian. Dlatego Aeris Futuro przygotował listę postulatów I organizuje zbiórkę podpisów, aby wzmocnić przekaz dla władz miasta. Pełna lista postulatów dostępna w załączeniu.

Szczegółowy program Weekendu dla klimatu znajdą Państwo na stronie:

https://www.facebook.com/events/227953501418477/

http://aerisfuturo.pl/weekend-dla-klimatu-w-krakowie/

Zgłoszenia uczestnictwa można dokonać pod adresem: https://weekenddlaklimatu.evenea.pl/

Więcej informacji o wydarzeniu udziela:

Joanna Mieszkowicz, Fundacja Aeris Futuro, tel. 693 589 391, jmieszkowicz@aerisfuturo.pl

Katarzyna Szpicmacher, Fundacja Aeris Futuro, 723 848 094, kszpicmacher@aerisfuturo.pl