Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lip 14, 2022 in Dofinansowanie, Miasta, Na weekend, NBS | 0 comments

Rolnictwo miejskie w Oslo, ogród społeczny z własną piekarnią

Rolnictwo miejskie w Oslo, ogród społeczny z własną piekarnią

Przedstawiamy fotoreportaż z jednego z ogrodów społecznych w stolicy Norwegii, Oslo. Losæter to instytucja kulturalna bez murów, w jednym z siedmiu wspólnych obszarów Bjørvika, na tyłach nowoczesnej dzielnicy Oslo, która powstała na dawnych terenach portowych, znanej m.in. z takich obiektów jak Opera Narodowa, nowa siedziba Muzeum Muncha, czy zespół budynków mieszkaniowych i komercyjnych Barcode.

To farma w środku miasta (urbanfarming), tętniący życiem ogród społeczny, gdzie uprawia się rośliny jadalne.

Ten ogród społeczny to inspirujące miejsce poświęcone rolnictwu miejskiemu i sztuce. Powstał na terenach poprzemysłowych, o czym przypominają pozostałości – dwa betonowe kominy.

Wizytówką miejsca jest piekarnia, która posiada trzy różne piece do wypieku chleba. Piękna, drewniana piekarnia, która stała się ważnym miejscem spotkań i edukacji na temat produkcji żywności w mieście.

Piekarnia w ogrodzie społecznym została ukończona w 2016 roku i jest częścią projektu artystycznego Flatbread Society, który został opracowany przez Futurefarmers na zlecenie Bjørvika Utvikling.

Piekarnia jest dobrze wyposażona, a na dachu zostały posadzone rośliny.

Więcej informacji można znaleźć na stronach:

loseter.no

www.oslo.kommune.no/natur-kultur-og-fritid/urbant-landbruk/

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Wolańska

Zdjęcia powstały podczas wizyty studyjnej w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”. W wyjeździe szkoleniowym wzięli udział przedstawiciele Miasta Konin oraz uczestniczący aktywnie w pracach projektowych przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” (jako partnera projektu). Szkolenie zorganizowane zostało pod przewodnictwem norweskiego partnera projektu Norwegian Association for Green Infrastructure i dostarczyło wizytatorom z Polski wiedzy, materiałów szkoleniowych oraz inspiracji w zakresie planowania i projektowania błękitno-zielonej infrastruktury (BZI) oraz proekologicznych rozwiązań stosowanych w środowisku miejskim.

więcej informacji o projekcie na: https://psdz.pl/blog/582

Zobacz też:

Tradycyjne, norweskie drewniane domy z dachem zielonym

Bjørvika nowoczesna dzielnica Oslo z dachami zielonymi