Projekt Zielone Miasto wydarzenia
Zielone Miasto projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 – ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Patronat medialny ZielonaInfrastruktura.pl
Kurator projektu Zielone Miasto: Izabela Małachowska-Coqui.
Poniżej przegląd ostatnich wydarzeń i zapowiedź wydarzeń nadchodzących:
FESTIWAL OGRODÓW – Uroczyste otwarcie „Ogrodów na stopniach“ w Muzeum Narodowym
10 września w ramach Festiwalu Ogrodów, odbyło się uroczyste otwarcie instalacji roślinnej „Ogrody na stopniach“ w Muzeum Narodowym w Warszawie czyli ile jest ZIELENI w ZIELENI? Roślinne instalacje na platformach jak stacatto rozrzucone na schodach monumentalnej przestrzeni dziedzińca Muzeum Narodowego to „zielone Acha!“ Festiwalu Ogrodów.
„Ogrody na stopniach“ na chwilę stają się miejscem bliskich spotkań, „zieloną“ wyspą kuluarowych rozmów po odwiedzeniu wystaw lub przed wejściem do muzeum.
Ogród sadziliśmy wspólnie z Attaché Kultury Ambasady Niemiec w Warszawie Friedem Nielsenem, dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszką Morawińską oraz kuratorką projektu Zielone Miasto Izabelą Małachowską-Coqui.
Do sadzenia entuzjastycznie dołączyli również przybyli goście. Rozmowy o ogrodach przy lampce wina umilił koncert skrzypcowy Marzeny Hodyr i Szymona Teleckiego. Na gości czekały ogrodowe niespodzianki i pierwszy spacer po muzealnych zbiorach na temat: „Ile jest ZIELENI w ZIELENI?“. Całe wydarzenie filmowane było przez program telewizyjny „Maja w ogrodzie“.
Autorzy koncepcji ogrodu: SUM Architekci Krajobrazu
Program o projekcie „Zielone Miasto” – „MAJA W OGRODZIE“
25 września o godzinie 7:55 w telewizji TVN, premiera odcinka programu „Maja w ogrodzie” (nr 609), który poświęcony został tematowi ogrodów tymczasowych projektu Zielone Miasto. Zobaczymy ogrody przy budynku Ambasady Niemiec, przy Nowym Teatrze oraz Muzeum Narodowym w Warszawie.
O idei Festiwalu Ogrodów projektu Zielone Miasto zorganizowanym przez Ambasadę Niemiec w wywiadzie z prowadzącą program panią Mają Popielarską opowiadać będą Fried Nielsen, Attaché Kultury Ambasady Niemiec w Warszawie oraz kuratorka projektu Zielone Miasto Izabela Małachowska-Coqui.
Odcinek po emisji programu w telewizji TVN będzie można zobaczyć również w powtórkach w TVN Meteo oraz w internecie na stronie: majawogrodzie.tvn.pl
WARSZTATY „Mój Zielony Dach”
Czwarty i ostatni z cyklu warsztatów „Mój Zielony Dach” w ramach projektu ZIELONE MIASTO odbył się 27 sierpnia w Nowym Teatrze w Warszawie. Jego celem było wspólne stworzenie roślinnego dachu. Warsztat zaczął się od krótkiego wykładu nt. konstrukcji, korzyści i przykładów, który przedstawili Marzena Bronisz z pracowni PoLandscape oraz Anna Sylwester-Czapla z firmy Optigruen. Po prezentacji, ponad 30-osobowa grupa przeniosła się na dziedziniec Nowego Teatru, gdzie czekała specjalna konstrukcja. Pierwszym etapem było wykonanie hydroizolacji z membrany EPDM. Doradca techniczny firmy Carlisle instruował uczestników jak poprawnie zgrzać membranę czy wykonać narożnik. Kiedy dach był już należycie uszczelniony, reprezentanci firmy Optigruen, przedstawili funkcje i wspólnie z uczestnikami ułożyli poszczególne warstwy zielonego dachu, od geowłókniny ochronnej, poprzez matę drenażową, włókninę filtracyjną, substrat aż po sadzenie roślin, wśród których znajdowały się gatunki miododajne. Po zakończeniu budowy, nawiązała się żywa dyskusja na temat wprowadzania bioróżnorodności w miastach, także poprzez zielone dachy.
Partnerami warsztatu były firmy: Optigruen, producent systemów zielonych dachów oraz szkółka roślin Grąbczewscy od 1936, MAMY ZIELONE POJĘCIE, która od 80 lat produkuje i sprzedaje rośliny. Warsztat przeprowadziła pracownia architektury krajobrazu PoLandscape.
WYSTAWA „Mistrzowskie jak rzadko które…” Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce
Zapraszamy serdecznie na wystawę w Muzeum Łazienki Królewskie prezentującą przegląd projektów krajobrazowych Petera Josepha Lenné, jednego z najważniejszych architektów krajobrazu 19. wieku. Z okazji 150. rocznicy śmierci autora m.in. transformacji ogrodów w Sanssouci i Nowego Ogrodu w Poczdamie zapraszamy do ponownego odkrycia zaprojektowanych przez niego krajobrazowych ogrodów na wschód od Odry.
Dwujęzyczyna wystawa została zrealizowana przez Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Fundację Pruskich Pałaców i Ogrodów (FPPO) we współpracy z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Czas trwania: 30.09 – 16.10.16
Wystawa otwarta: pon. godz. 11:00-18:00, wt. – niedz. godz. 9:00-18:00
Miejsce: Podchorążówka, Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1, Warszawa
SPACERY PO MUZEUM „Ile zielonego jest w zieleni” – nowy cykl projektu Zielone Miasto
„Ile jest zieleni w zieleni?“ to cykl w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podczas spacerów z przewodnikiem po muzealnych zbiorach uchylimy rąbka tajemnicy malarskich arcydzieł w kontekście floralnych treści.
Tematy i terminy spacerów:
10.09.2016 – 16:00 – Rośliny w malarstwie XVIII i XIX wieku (podczas otwarcia trzeciego ogrodu Festiwalu Ogrodów)
15.10.2016 – 16:00 – Jabłko. Z rajskiego ogrodu na kozetkę Freuda (z tłumaczeniem na język niemiecki)
22.10.2016 – 16:00 – Akant, lotos i winorośl – motywy roślinne w Galerii Faras
05.11.2016 – 16:00 – Rośliny w malarstwie XVIII i XIX wieku
19.11.2016 – 16:00 – Symbolika roślin w sztuce średniowiecznej
Udział w spacerach jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona (wg kolejności zgłoszeń).
Muzeum Narodowe w Warszawie jest miejscem trzeciej instalacji w ramach projektu ZIELONE MIASTO – Festiwal Ogrodów – „Ogrody na Stopniach“.
SPACER 2
Termin: 15.10.2016, godzina 16:00.
Miejsce: Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3, Warszawa (zbiórka w holu przy drzwiach wejściowych)
Temat: Jabłko. Z rajskiego ogrodu na kozetkę Freuda (z tłumaczeniem na język niemiecki)
Oprowadza: Katarzyna Janus-Borkowska
Pospolity owoc jabłoni przez wieki obrósł licznymi znaczeniami. Stał się atrybutem władzy i miłości, a także symbolem grzechu i niezgody. Ale nie tylko. W galeriach stałych muzeum poszukamy jeszcze innych interpretacji przedstawień jabłka na obrazach. „Dziwny ogród” Mehoffera postaramy się obejrzeć, posługując się narzędziami psychoanalizy.
Rejestracja: www.spacerpomuzeum.evenea.pl
Ewentualne pytania proszę kierować do pani Anny Remblewskiej na adres: remblewska@cmcberlin.de
Konferencja WARSZAWSKIE ROZMOWY ARCHITEKTONICZNE_7
„REVITAL TOTAL – NOWE, STARE MIASTA rewitalizacja zaniedbanych obszarów śródmiejskich“
Polsko-niemiecka konferencja, która odbędzie się 14 października w godz. 14:30-19:00 w pawilonie SARP w Warszawie poświęcona będzie procesom rewitalizacji przeprowadzanym w przestrzeni publicznej, które są motorem zmian obrazu i funkcjonowania miasta. Przedyskutowane zostaną kwestie managementu projektów rewitalizacyjnych, ich uczestników oraz kosztów, z którymi są związane. Niemieccy referenci zaprezentują przykłady transformacji stref śródmiejskich Berlina i Hanoweru. Ponadto, dyskusji poddany zostanie modelowy projekt rewitalizacji Łodzi, projekty rewitalizacji warszawskiej Pragi, a także innych polskich miast.
Konferencja jest tłumaczona symultanicznie.
Program konferencji Warszawskie Rozmowy Architektoniczne
Uczestnictwo w konferencji 14.10.16 możliwe jest tylko po wcześniejszej rejestracji na stronie: www.wra7.evenea.pl.
O zgłoszenia prosimy do wtorku 11.10.2016. Spotkanie jest bezpłatne.
Potwierdzenia zgłoszeń będą wysyłane do Państwa na bieżąco. Otrzymanie mailowego potwierdzenia zgłoszenia jest równoznaczne z wpisaniem na listę gości. Drukowanie potwierdzenia nie jest wymagane.
Ewentualne pytania proszę kierować mailowo na adres wra@cmcberlin.de lub telefonicznie na numer +49 30 797 47 882 do pani Anny Remblewskiej.
Warszawskie Rozmowy Architektoniczne są cyklem wykładów i dyskusji na tematy urbanistyczne, architektoniczne i z zakresu architektury krajobrazu rozumianych jako wymiana innowacji i praktycznych doświadczeń z Polski i Niemiec. W 2016 roku konferencje WAR są częścią projektu Zielone Miasto.
Termin: 14 października 2016 (piątek) Godzina: od 14:30 – 19:00
Miejsce: pawilon SARP – Pałac Zamoyskich, ul. Foksal 2, Warszawa
Więcej informacji na stronie www.wra.org.pl oraz na facebook’u Projekt Zielone Miasto
Patronat medialny