Pages Menu
Categories Menu

Posted by on kwi 22, 2024 in Adaptacja do zmian klimatu, Dachy zielone, Dofinansowanie, Miasta, Miejska wyspa ciepła, NBS, Prawo, Retencja | 0 comments

Poznań: Dotacje na zielone dachy

Poznań: Dotacje na zielone dachy

Po raz kolejny mieszkańcy Poznania będą mogli uzyskać dofinansowanie do budowy zielonych dachów i ogrodów wertykalnych.  

Podczas sesji w dniu 16.04.2024 r. radni miejscy przyjęli uchwałę dotyczącą tworzenia na terenie Poznania zielonych dachów i ogrodów wertykalnych.

– Dotacja stanowi zachętę finansową, która będzie mobilizowała do ich tworzenia. Dzięki nawet najmniejszym inwestycjom istnieje możliwość zniwelowania efektu miejskiej wyspy ciepła, zwiększenia retencji i poprawienia cyrkulacji wody oraz jakości powietrza w mieście – tłumaczy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

O dofinansowanie będą mogły starać się osoby fizyczne, przedsiębiorcy, instytucje, organizacje i wspólnoty mieszkaniowe. Dotacja udzielana będzie na tworzenie zewnętrznych ogrodów wertykalnych i zielonych dachów na budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz gospodarczych, które znajdują się na terenie Poznania. Nieruchomość musi mieć uregulowaną sytuację prawną, a wnioskodawca posiadać do niej tytuł prawny.

Wsparcie wynieść może nawet do 100 proc. poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 25 000 zł.

Uczestnicy programu spełnić będą musieli też warunki techniczne. Zewnętrzne ogrody wertykalne mogą powstać na powierzchni nie mniejszej niż 15 mkw; rośliny powinny być umieszczone na zewnętrznej, pionowej ścianie budynku lub piąć się po niej; nasadzenia muszą być podlewane.

Zielone dachy natomiast powinny być dostosowane do możliwości obciążeniowych obiektu; mieć kąt nachylenia nie większy niż 30°, a minimalną powierzchnię 10 mkw; muszą też mieć określoną warstwę podłoża. 

Projekt kolejnej już uchwały dotacyjnej został przygotowany przez Zespół ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych, tzw. zielonych ścian oraz zielonych dachów na terenie Poznania, powołany przez prezydenta w listopadzie 2020 r.

Dofinansowanie można było otrzymać już w zeszłym roku. W tym Miasto Poznań przeznaczy na ten cel 200 tys. zł.

Informacje o rozpoczęciu naboru do programów, przyjętych przez radnych pojawią się na stronie Poznan.pl. Obsługą obu będzie się zajmował Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania. 

Źródło: poznan.pl

Zobacz też: