Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lis 3, 2016 in Uncategorized | 0 comments

Polskie miasta dołączyły do Climathonu

Polskie miasta dołączyły do Climathonu

Tysiące osób na całym świecie przyłączyło się do Climathonu 2016 – maratonu warsztatów związanych z tematyką smart city i ochroną klimatu. W Polsce, mieszkańcy Warszawy, Wrocławia i Krakowa przez 24 godziny pracowali nad nowatorskimi rozwiązaniami dla swoich miast.

Climathon 2016

Climathon zakończył się 29 października po pełnej dobie pracy nad wyzwaniami, przed którymi stoją współczesne metropolie. Formuła hackatonu, stosowana dotychczas przez programistów, okazała atrakcyjna i motywująca nie tylko dla studentów, ale także przedsiębiorców, inżynierów, ekspertów ochrony środowiska oraz urzędników miejskich. Climathon był szansą na spotkanie i zrozumienie nawzajem swoich potrzeb.

Jak wspomina Weronika Dudka, studentka planowania przestrzennego i uczestniczka wydarzenia: „Climathon to bardzo twórcza forma opracowywania pomysłów, które inaczej nie wypłynęłyby na szerszą skalę. Ludzie ze świeżymi pomysłami mogą wiele wnieść w system zarządzania miastem.”

Climathon 2016

We wszystkich polskich miastach dominowały projekty związane z tematem komunikacji miejskiej i transportu. Takie też zostały nagrodzone. W Warszawie wygrał pomysł aplikacji mobilnej wykorzystującej system GPS w telefonie, która będzie pomagała pasażerom w wyborze odpowiedniego środka transportu i aktualizowała trasę w trakcie już trwającej podróży.

W Krakowie nagrodzono projekt uspokojenia ruchu samochodowego na zabytkowym Kazimierzu. Konkretne decyzje mają zapaść przy współpracy z mieszkańcami dzielnicy, którzy będą mogli rozważyć kilka modeli ruchu drogowego w tym rejonie. Konkurs wygrał projekt „Alternatywna przestrzeń publiczna”, którego autorami są: Żaneta Nguyen Huu, Marek Grochowicz, Grzegorz Smułek (studenci Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej, Uniwersytet Jagielloński) oraz Piotr Podsiadły (Citizens’ Climate Lobby).

Wyróżnienia przyznano dwóm projektom: „Jak przedepty chronią przed globalnym ociepleniem”, oraz „Zielone Dachy 2.0”, którego wdrożenie pozwoliłoby na zwiększenie zielonej przestrzeni miasta i retencji wody opadowej.

Pozostali uczestnicy pracowali nad działaniami dotyczącymi wykorzystania nieprzydatnych materiałów budowlanych i żywności, wspierającymi ograniczenie ilości odpadów wytwarzanych przez sklepy spożywcze czy wymianę pieców węglowych, zagospodarowanie terenu zielonego na osiedlu Czyżyny.

Climathon Kraków A.Łazęcki i uczestnicy

Z kolei Wrocław wybrał projekty związane z wprowadzeniem rowerów towarowych zaopatrujących sklepy w zatłoczonym centrum miasta i pomysł na promowanie komunikacji miejskiej poprzez aplikację mobilną nagradzającą korzystne dla środowiska wybory biletami do Hydropolis i innych atrakcji Wrocławia.

Urzędy miast, w których odbywały się tegoroczne Climathony planują, po koniecznych modyfikacjach, wprowadzenie w życie najlepszych pomysłów.

Jak podkreślił Andrzej Łazęcki, Wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Krakowie: „Skutki zmian klimatu nie są abstrakcją, mogą nas dotknąć w każdej chwili. Każdy ma wpływ na ochronę klimatu, nie wymaga to wielkich czynów. Zapraszam do wspólnego działania – razem możemy więcej.”

Climathon

Climathon 2016 to 59 miast, 36 krajów i 6 kontynentów. W wydarzeniu wzięły udział tysiące uczestników, którzy aktywnie chcą kształtować współczesne miasta.

Climathon ma także ważny wymiar edukacyjny – w spektakularny sposób zwraca uwagę na problem ochrony klimatu. Kampania promująca Climathon otrzymała w 2015 roku prestiżową nagrodę Guardian Sustainable Business Award.

Więcej na temat wydarzenia: www.climathon.climate-kic.org

Climate-KIC

Climate-KIC to największe przedsięwzięcie Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu i budowy gospodarki niskoemisyjnej. Przeciwdziała zmianom klimatu w czterech zakresach tematycznych dotyczących obszarów miejskich, zagospodarowania terenów rolniczych i przemysłowych, systemów produkcyjnych oraz danych i finansów. Wierząc, że edukacja zachęci następne pokolenia do troski o klimat i środowisko, prowadzi programy dla studentów, start-up’ów i innowatorów w całej Europie.

Climate-KIC jest wspierany przez EIT – Europejski Instytut Innowacji i Technologii, instytucję Unii Europejskiej.