Planowanie oraz stawianie WC na ogródku działkowym
Ogródki działkowe przeważnie nie są skanalizowane. W związku z tym ich właściciele mają spory problem z instalacją toalet. Czy istnieje sposób na jego rozwiązanie? Jak odpowiednio zaplanować legalny montaż toalety na działce?
Posiadanie własnego ogródka działkowego to świetna sprawa. Szczególnie jeśli mieszkamy w dużym mieście. To idealne miejsce na relaks wśród zieleni. Taki ogródek to także miejsce, w którym możemy uprawiać własne rośliny, dbać o nie i korzystać z owoców, jakie później wydadzą. Dla wielu osób taka działka jest kawałkiem prawdziwego raju w miejskiej dżungli. Niestety, lecz właściciele takich ogródków nie mogą się jednak cieszyć pełną swobodą ich użytkowania. Jednym z największych ograniczeń jest brak kanalizacji, który uniemożliwia podłączenie do użytku toalety. Ta natomiast jest koniecznym elementem wyposażenia, szczególnie w przypadku, gdy w spędzamy w takim ogródku dużo czasu. Jak więc to rozwiązać? Czy możemy mieć na działce własną toaletę?
Czy w ogródku działkowym można mieć toaletę?
Nieodpowiednie załatwianie potrzeb fizjologicznych w ogródku działkowym jest niezgodne z prawem. Co więcej, może zagrażać zdrowiu naszemu oraz innych użytkowników tych powierzchni. Zagrożenie to jest realne, ponieważ wraz z wydalonymi fekaliami do gleby przedostają się różnego rodzaju bakterie, i pasożyty. Mogą być one bardzo niebezpieczne po ich dostaniu się do ziemi, szczególnie jeśli w niewielkiej odległości uprawiane są zioła, krzewy owocowe czy warzywa. Spożycie takich produktów może skończyć się bowiem naprawdę bardzo źle.
Stawianie toalety na działce jest trudne, ale nie niemożliwe. Musimy mieć na uwadze, że wszystkie kwestie z tym związane są regulowane prawnie. Dlatego też, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości to odpowiedzi na nie znajdziemy w obowiązujących przepisach. Jeśli istnieje możliwość zainstalowania na działce zbiornika na nieczystości fizjologiczne, to przepisy przewidują opcję wykonania toalety. Warunkiem jest jednak, aby był on wykonany w odpowiedni sposób i miał nieprzepuszczalne dno oraz ściany. Kluczem jest tu prawidłowe wykonanie takiej konstrukcji oraz właściwe jej umiejscowienie. Jeśli spełnimy takie wymagania, możemy zamontować toaletę na przykład w zewnętrznej altanie.
Toaleta na działce — kiedy warto wybudować?
Zanim zdecydujemy się na montaż toalety w ogródku działkowym, zastanówmy się, czy w ogóle warto wykonać taki krok. Czy toaleta na działce to przydatne rozwiązanie? Z pewnością każdy stwierdzi, że jest to jak najbardziej świetna opcja. I rzeczywiście, jeśli spędzamy sporo czasu w takim ogródku, jest to wręcz niezbędne. Na większości działek nie ma bowiem ogólnodostępnych toalet. Dlatego też spędzanie długich godzin na świeżym powietrzu może łatwo zamienić się w bardzo niekomfortowe doświadczenie. Jeśli więc wiemy, że w sezonie letnim będziemy częstymi gośćmi na naszej działce, ta inwestycja może okazać się świetną decyzją.
Toaleta w ogródku działkowym — popularne rozwiązania
Wiemy już, że montaż toalety w ogródku działkowym jest możliwy. Wciąż jednak nie jest to zadanie łatwe. Możliwości na załatwianie swych potrzeb fizjologicznych jest kilka. Oczywiście pierwszym z nich jest używanie w tym celu zwykłego wiaderka, czy też innego tego typu pojemnika. Nie jest to jednak sposób komfortowy, dlatego też raczej nie będziemy brać go pod uwagę. Inną opcją może być też zakup tak zwanej toalety turystycznej. To już znacznie lepszy pomysł, jednak wciąż nie jest to samo, co zwykła toaleta. Dlatego też ostatecznie i tak najbardziej opłacalną inwestycją będzie po prostu budowa toalety i szamba. To jednorazowy wydatek, który nie będzie wymagał od nas właściwie żadnego wkładu w przyszłości.
Jeśli mamy zamiar wybudować toaletę, musimy to w pierwszej kolejności zgłosić do zarządu ogródków działkowych. Nasz wniosek musi uwzględniać cały plan montażu oraz dokładny rysunek przedstawiający położenie toalety względem innych działek. Warto pamiętać też, że to na nas będzie spoczywać obowiązek wywozu oraz utylizacji wszelkich nieczystości. Dużym ułatwieniem planowania budowy toalety na działce będą specjalne urządzenia, których zadaniem jest przepompownie WC. Są one przeznaczone do zastosowania w miejscach o trudnej dostępności do kanalizacji, dlatego świetnie się sprawdzą.
Pompy i rozdrabniacze do toalet — jak działają?
Pompy i rozdrabniacze pełnią bardzo ważną funkcję przy tworzeniu toalety w miejscach, które nie mają bezpośredniego dostępu do kanalizacji. To właśnie dzięki nim możemy bez problemu zamontować WC, nie martwiąc się przy tym niesprzyjającym położeniem względem rur. Dlatego też warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak właściwie działają takie urządzenia.
Rozdrabniacz do WC służy przede wszystkim do przepchnięcia wszelkich ścieków, które umiejscowione są z dala od pionów kanalizacyjnych. Dzięki ich zastosowaniu można bez trudu przetransportować je w pionie nawet o kilka metrów. Podobnie działają zresztą pompy do WC. Ich montaż sprawia, że nie ma już konieczności wykonywania tradycyjnej kanalizacji. W projekcie toalety można natomiast wykorzystać łatwe do ukrycia rurki o małej średnicy, co rewelacyjnie sprawdzi się w przypadku ogródków działkowych.
Artykuł sponsorowany, zawiera lokowanie produktu.