Park kieszonkowy na rogu Dekerta Kraków
Inicjatywa studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Park kieszonkowy to mała przestrzeń miejska schowana pomiędzy budynkami i wypełniona zielenią. Stanowi idealne miejsce do codziennego relaksu i spotkań towarzyskich.
Aktywność, innowacje, kreatywność, wspólnota. 4 ważne słowa, które łączą studentów UJ, którzy razem z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie postanowili zrobić coś wyjątkowego i zarazem pożytecznego dla społeczności.
„Chcielibyśmy zazielenić cały Kraków, bo wiemy, że Kraków korporacjami stoi, a o zieleń naprawdę trudno jest zadbać.” – mówią studenci.
„W naszym mieście powstaje wiele ciekawych inwestycji na większą skalę, a my – zachęcając do pomocy wszystkich obywateli – postanowiliśmy zrobić coś dla lokalnej społeczności Zabłocia.
W Krakowie wciąż są punkty, które można ciekawie zagospodarować.” – wyjaśnia pomysłodawca projektu Pan Sebastian Grabowski – Dyrektor Centrum Badawczo Rozwojowego Orange Polska i wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Po konsultacjach z Krakowskim Zarządem Zieleni Miejskiej w ramach realizowanego na UJ przedmiotu „Crowdsourcing” zaangażował grupę 50 studentów „Mediów Społecznościowych w Zarządzaniu” do pracy przy unikatowym projekcie, który nie jest po prostu zadaniem na zaliczenie przedmiotu, ale poważną i realną inicjatywą.
Projekt koncentruje się wokół małego skweru o powierzchni 554m2 przy zbiegu ulic Dekerta, Wałowej i Kiełkowskiego. Ten niezagospodarowany teren studenci planują wziąć w swoje ręce i stworzyć w tym miejscu niecodzienną przestrzeń z motywem przewodnim Ogrodu Motyli.
Staną tam domki dla motyli, wygodne siedziska, małe stoliki oraz kosze na śmieci. Ścieżki powstaną z ułożonych kamieni, zostaną zasadzone drzewa, kwiaty, oraz krzewy (np. „budleja Dawida”) przyciągające motyle, a także gęste i rzadkie trawy pomiędzy którymi zostanie ulokowane oświetlenie solarne imitujące świetliki.
W centrum parku zostanie zasadzony krzew Magnolia a obok niego stanie tablica informująca przechodniów o inicjatywie.
Wydzielona zostanie także wolna przestrzeń przeznaczona na leżakowanie, rozłożenia koca, zabawę. W ramach współpracy z okolicznym sklepem z eko żywnością, powstanie rabatka – mały, wzniesiony fragment do uprawy ekologicznych warzyw i owoców.
Studenci działają w oparciu o ideę crowdsourcingu, czyli współpracy przynoszącej sukces jedynie dzięki pomocy społeczności. W związku z tym od połowy grudnia przez około miesiąc na wybranej platformie crowdfundingowej przeprowadzona zostanie zbiórka funduszy na realizację projektu.
Suma potrzebna do jego sfinansowania to 15 tysięcy złotych. Właśnie dlatego studenci zachęcają: „Dołącz do nas w dowolny sposób – powiedz znajomym o akcji, wesprzyj finansowo lub angażuj się w wydarzenia. Liczymy na Ciebie!”
W ramach promocji projektu powstała strona internetowa www.narogudekerta.pl oraz profil na portalu społecznościowym Facebook @narogudekerta.
Projekt crowdsourcingowy realizowany jest we współpracy z partnerami: mieszkańcami, Zarządem Zieleni Miejskiej oraz Stowarzyszeniem Podgórze.pl. Patronem inicjatywy są Uniwersytet Jagielloński i Magiczny Kraków.
więcej o nowo powstających parkach kieszonkowych w Krakowie na
http://krakow.tvp.pl/28086155/odrobina-zieleni-pierwszy-krakowski-park-kieszonkowy