Nowy program KE dla miast – Instrument Wspierania Adaptacji
Po opublikowaniu unijnej strategii przystosowania do zmian klimatu w 2021 roku Komisja Europejska uruchomiła Instrument Wspierania Polityki będący nową inicjatywą w ramach Porozumienia Burmistrzów w Europie, którego celem jest pomoc samorządom lokalnym i regionalnym we wdrażaniu strategii adaptacyjnych.
W ramach tego projektu 40 samorządów lokalnych i regionalnych z 12 państw członkowskich w Europie będzie miało okazję otrzymać dostosowane do potrzeb wsparcie ze strony ekspertów krajowych i europejskich, aby poczynić postępy w działaniach przystosowawczych.
Miasta i regiony, które chcą wziąć udział w tym programie, są zobowiązane przeprowadzić następujący proces aplikacyjny.
Kto może wziąć udział?
Program jest przeznaczony dla władz lokalnych, metropolitalnych i regionalnych z 12 docelowych państw członkowskich na każdym etapie procesu przystosowawczego. 12 państw, do których adresowana jest pomoc, to:
Warunkiem uczestnictwa w programie jest podjęcie przez gminę lub region przed pierwszym działaniem w ramach programu niezbędnych kroków w celu zaangażowania się w realizację celów Porozumienia Burmistrzów na rok 2030 lub 2050 (szczegóły tutaj) jako sygnatariusz lub koordynator. Uczestnicy są zobowiązani do formalnego przystąpienia do Porozumienia Burmistrzów przed rozpoczęciem udzielania pomocy technicznej we wrześniu 2022 roku. Samorządy będące już sygnatariuszami z ustalonymi celami na rok 2020 są zobowiązane zaktualizować zobowiązania do najnowszych celów i zadań Porozumienia.
W jakim zakresie można otrzymać wsparcie?
Wsparcie z Instrumentu Wspierania Polityki będzie dostosowane do potrzeb danego miasta lub regionu. W ostatniej części niniejszego formularza zgłoszeniowego należy wskazać jedno priorytetowe działanie, na którym zostanie skoncentrowana pomoc techniczna. Może ono mieć dowolny charakter związany z przystosowaniem do zmian klimatu: może to być przygotowanie podstaw identyfikacji zagrożeń i słabych punktów, opracowanie lokalnej polityki zachęcającej do stosowania rozwiązań inspirowanych naturą, a nawet opracowanie studium wykonalności dla projektu infrastruktury zlewni wód deszczowych.
Biuro Porozumienia Burmistrzów w Europie będzie współpracować z grupą profesjonalistów i specjalistów w zakresie:
W zależności od potrzeb i zamówionego wsparcia przez wybrane regiony i gminy, uczestnicy zostaną połączeni w zespoły z udziałem krajowego specjalisty ds. zarządzania oraz jednego lub dwóch innych ekspertów tematycznych.