Pages Menu
Categories Menu

Posted by on wrz 17, 2017 in Miasta, Patronat medialny, Wydarzenia | 0 comments

MOCNO ZIELONE MIASTO relacja z konferencji

MOCNO ZIELONE MIASTO relacja z konferencji

Ogólnopolska konferencja poświęcona zieleni miejskiej zgromadziła w tym roku doskonałą frekwencję ponad 260 osób odpowiedzialnych za tworzenie i utrzymanie zieleni w miastach i gminach. Reprezentowane były: urzędy ochrony środowiska, zakłady zieleni miejskiej, zarządy dróg miejskich, zakłady urządzania i utrzymania zieleni, firmy projektujące, zakładające i pielęgnujące tereny zieleni, szkoły, łącznie z 82 miejscowości. Najliczniejsze grupy uczestników to: firmy urządzające (27%) i urzędnicy miejscy (53,5%), czyli wykonawcy i inwestorzy. Taka struktura pozwoliła na spojrzenie na przedstawione zagadnienia z dwóch punktów widzenia i wywołała ciekawą dyskusję.

Pierwszy blok prelekcji poruszał zagadnienia związane z roślinami. Omawiane było znaczenie starych drzew w strukturze zieleni miejskiej – ich rola jako źródło bioróżnorodności, walory nie do zastąpienia przez nowe nasadzenia, a jednocześnie konieczność pielęgnacji. Mają także udział w fitoremediacji, czyli oczyszczaniu środowiska, której poświęcony był kolejny wykład. Intensywnie użytkowane tereny zurbanizowane narażone są na ogromnie zanieczyszczenie pyłami, metalami ciężkimi i rośliny wykonują konkretną pracę wiążąc szkodliwe substancje i oczyszczając powietrze. Zieleń miejska to także kolory, które dają kwiaty. Rośliny cebulowe, coraz częściej sadzone w miastach mechanicznie oraz wprowadzane do zieleni byliny, nadają koloru i radości betonowej zabudowie. Aby mogły powstać piękne i ciekawe projekty bardzo przydatne będą cyfrowe modele roślin. I tu wkracza grafika rodem z najlepszych gier komputerowych. Dobra wizualizacja projektu, z symulacją zmian dobowych czy sezonowych, pozwoli na sprzedaż koncepcji i łatwiejsze przekonanie inwestora do własnych pomysłów.


– Stare drzewa – wartość, korzyści, strategia, dr inż. Marzena Suchocka, architekt krajobrazu,
Katedra Architektury Krajobrazu, SGGW
– Fitoremediacja terenów zurbanizowanych: Stan obecny i perspektywy, prof. dr hab. S.
Gawroński, Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Zakład
Przyrodniczych Podstaw Ogrodnictwa, SGGW
– Mechaniczne sadzenie cebul kwiatowych, Tomasz Kłosek, Kwiaty Wiosny
– Cyfrowe modele roślin do wizualizacji projektów zieleni miejskiej, Stefan Daszewski,
Gardenphilia.com Sp z o.o.
– Niezawodne byliny do miasta, Włodzisław Barcikowski, Szkółka Bylin Barcikowscy

W drugiej części zostały poruszone tematy z zakresu prawa, wchodzących nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, dobór krzewów na miejskie rabaty. Na przykładzie niemieckich miast zaprezentowano zieloną infrastrukturę miasta.

Ostatni panel stanowiła dyskusja na temat wspólnej przestrzeni miejskiej i współodpowiedzialności różnych grup użytkowników, partnerstwa publiczno-prywatnego, partnerstwa społecznego.
– Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody od 17 czerwca 2017 r. z punktu widzenia wnioskodawcy oraz urzędnika, właściwa interpretacja przepisów, rozwiązywanie problemów praktycznych, Agnieszka Masłowska-Gądek, Kancelaria Radcy Prawnego,
Kraków
– Zielona infrastruktura, czyli kapitał miast, Izabela Małachowska-Coqui – architekt krajobrazu, partner w biurze COQUI MALACHOWSKA COQUI Städtebau Landschaftsarchitektur/urbanistyka architektura, Berlin, Warszawa
– Krzewy na miejskie rabaty, Tomasz Uszyński, Boot&Hortorus Sp. z o.o.
– Przestrzeń kiedyś wszystkich i niczyja, dzisiaj każdego, dr Marek Piwowarski – dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Warszawie, Mariusz Burkacki – Zarząd Zieleni Miejskiej, Warszawa Krzysztof Górnicki – Zarząd Zieleni Miejskiej

Frekwencja uczestników potwierdziła, że konwencja konferencji ZIELONE MIASTO „praktycy dla praktyków” sprawdza się i jest doceniana, mimo upływu już niemal 20 lat od czasu pierwszego spotkania.

Zapraszamy Państwa do udziału w kolejnej edycji konferencji w 2018 roku oraz zgłaszania tematyki, którą chcieliby Państwo poruszyć na spotkaniu.

Organizatorzy dziękują patronowi honorowemu: Prezydent m.st. Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz, patronom medialnym: Zieleni Miejskiej i Przeglądowi Komunalnemu Wyd. Abrys, Zielona Infrastruktura oraz firmom Gardenphilia, Kwiatom Wiosny Tomasz Kłosek, Twings Project.

Dziękujemy panom Wiesławowi Szydło i Grzegorzowi Falkowskiemu doskonałe prowadzenie konferencji i dyskusji.