Miejska Pasieka Artystyczna na dachach zielonych CSK w Lublinie – program na jesień 2016
1 września na dachu zielonym na poziomie +4 Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, odbyło się otwarcie i prezentacja idei Miejskiej Pasieki Artystycznej.
Podczas spotkania miała miejsce także symboliczna degustacja produktów „pszczelich”.
Po wydarzeniach na dachu CSK, goście wzięli udział w pokazie filmu „Więcej niż miód”, w Sali Kinowej na poziomie -1 budynku.
Od tej pory ogrody na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, wraz z Miejską Pasieką Artystyczną, stoją otworem dla gości, codziennie od 8:00 do 20:00.
Slow life – odwiedź dachy zielone na Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o bartnictwie i aktywizacja osób, w każdym wieku w dziedzinie ekologii. Pasieka na dachach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, wypływa z wielowiekowych tradycji pszczelarstwa na Lubelszczyźnie. Opiera się na wiedzy i doświadczeniu partnerów Pasieki, światowych autorytetów w dziedzinie, jak Państwowe Technikum Pszczelarskie im. Zofii i Tadeusza Wawrynów czy Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.
Jesienny program Miejskiej Pasieki Artystycznej przygotowany został z myślą o indywidualnych gościach – w każdym wieku, jak i grupach zorganizowanych, w szczególności uczniach. Zgodnie z nazwą będą tu odbywać się nie tylko działania edukacyjne, ale i artystyczne.
Również wystrój pasieki, w szczególności sposób malowania poszczególnych uli nawiązuje do konkretnych dzieł i stylów w sztukach plastycznych.
Program Miejskiej Pasieki Artystycznej na sezon jesień 2016:
We wrześniu, w cyklu „Spotkania z filmem” zaprezentowane zostaną cztery dokumenty pokazujące piękno przyrody i związki człowieka z naturą. Wyjątkowe filmy przyrodnicze będzie można zobaczyć w nowej, komfortowej sali kinowej CSK, a dzięki doskonałemu dźwiękowi, widzowie poczują magię odległych krajobrazów. Prezentowane filmy niosą ze sobą ogromny walor edukacyjny, są doskonałą alternatywą na spędzenie sobotniego popołudnia, zarówno z rodziną, jak i przyjaciółmi.
10.09. Projekcja filmu pt. Upór natury
sobota, godz. 18.30
Upór natury / Natural Resistance
reż. Jonathan Nossiter
Włochy/Francja, 2014, 85 min.
bilety 10 PLN
17.09. Projekcja filmu pt. Był sobie las
sobota, godz. 18.30
Był sobie las / Il était une forêt
reż. Luc Jacquet, Francja, 2013, 78 min.
bilety 10 PLN
24.09. Projekcja filmu Dni, na które czekamy
sobota, godz. 18.30
Dni, na które czekamy / Good Things Await
reż. Phie Ambo, Dania, 2014, 91 min.
bilety: 10 PLN
29.09-01.10. Warsztaty bartnicze w klasztorze prawosławnym św. Onufrego w Jabłecznej
Namiestnik Klasztoru św. Onufrego w Jabłecznej Archimandryta Atanazy, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Bractwo Bartne organizują warsztat tradycyjnego dziania kłód bartnych. Warsztat dedykowany jest pszczelarzom chcącym spróbować pierwotnych metod hodowania pszczół, opartych na wielowiekowych tradycjach bartniczych. Każdy z uczestników warsztatów otrzyma właściwych rozmiarów kłodę, w której własnoręcznie wydrąży (wydzieje) przestrzeń dla pszczół miodnych. Po warsztatach, kłody zostaną własnością uczestników, a jedną z nich wspólnie wciągniemy na kilkusetletni pomnik przyrody, drzewo wotywne, dąb rosnący przy wjeździe do Klasztoru. Przy okazji warsztatów powstanie krótki film dokumentujący działania warsztatowe.
Prowadzący warsztaty: Piotr Piłasiewicz (Bractwo Bartne), koordynacja Marcin Sudziński (CSK).
Warsztat płatny, skierowany do 6 osób.
Zapisy pod nr. tel. 503 155 954
28.-30.10. Budowanie własnego ula
Warsztaty dla dorosłych
Warsztat, którego celem jest samodzielne zbudowanie ula. Amatorzy pszczół nie posiadający specjalnych umiejętności mogą wziąć udział w budowaniu ula snozowego (Top Bar Hive). Ten typ budownictwa daje pszczelarzowi pewną dowolność w konstrukcji, przy zachowaniu wymiarów respektowanych przez pszczoły. Jest to pewnego rodzaju eksperyment i przygoda polegająca na dodawaniu własnych, drobnych „patentów”. Z punktu widzenia zawodowego pszczelarstwa ul snozowy posiada wiele „wad”, ale praca, obserwacja i gniecenie miodu daje dużo satysfakcji i nie wymaga specjalistycznych urządzeń (takich jak np. centryfuga do ramki). Każdy z uczestników zabierze ul ze sobą, a kolejne warsztaty pozwolą dowiedzieć się jak zasiedlić go pszczołami i prowadzić amatorską hodowlę.
Prowadzący warsztaty: Jacek Wiczyński, absolwent Państwowego Technikum Pszczelarskiego, filozof, muzyk, zajmuje się alternatywnymi formami hodowania pszczół.
Warsztat płatny, kierowany do 10 osób.
Zapisy: booking@spotkaniakultur.com lub pod nr. tel. 503 155 954
26.11. „Święta Pszczoła”
Wykład dr Romualda Wróblewskiego na temat historii, zwyczajów, wierzeń bartników i pszczelarzy. Romuald Wróblewski (doktor nauk humanistycznych) zgromadził przez lata ogromną liczbę przekazów źródłowych. 8 tysięcy rękopisów z różnych wieków, starodruków, dokumentów z różnych epok, monografii i artykułów. Autor sięgnął do materiałów polskich, niemieckich, rosyjskich, ukraińskich, francuskich, włoskich, angielskich, serbskich i bułgarskich.
Prezentacja i promocja książek o pszczołach.
07.12. Dzień św. Ambrożego
Warsztat z sycenia miodów i wypieków na bazie miodu. Wykład na temat znaczenia symbolicznego potraw z miodu (symbolika i magiczne znaczenie miodu).
Prowadząca: Elżbieta Gajowiak – chemiczka, wieloletnia nauczycielka w Państwowym Technikum Pszczelarskim, specjalistka od technologii produktów pszczelich.
więcej na http://www.spotkaniakultur.com/pl/miejska-pasieka-artystyczna