Maty rozchodnikowe na zielone dachy ekstensywne, wiaty przystankowe, zielone torowiska, zamiast trawników
Najszybciej możemy uzyskać efekt zazielenionej i kwitnącej powierzchni stosując maty rozchodnikowe.
Ich instalacja jest łatwa – rozwija się je na uprzednio przygotowanym gruncie jak trawę z rolki. Stąd często używana nazwa rozchodnik z rolki.
Rozchodników nie trzeba kosić, dobrze znoszą nasłonecznienie, a podlewa się je tylko w przypadku długotrwałej suszy.
Stosowanie rozchodników pozwala oszczędzać koszty, chronić środowisko (nie używamy kosiarek) i zasoby naturalne (oszczędzamy wodę, nie podlewamy tak często jak trawników).
Jest to przykład zielonej infrastruktury, różnorodności biologicznej i rozwiązań opartych na naturze (Nature Based Solutions NBS) tak potrzebnych w procesach adaptacji miast do zmian klimatu.
Korzyści jakie możemy osiągnąć stosując maty rozchodnikowe w miastach, usługi ekosystemowe z tym związane są bardzo liczne: retencjonowanie wód opadowych, roślinność wychwytuje zanieczyszczenia powietrza, pochłania dwutlenek węgla, tworzy przyjazny mikroklimat, wspiera bioróżnorodność, ogranicza powstawanie zjawiska miejskiej wyspy ciepła.
Rośliny stosowane na dachach zielonych stanowią naturalną izolację termiczną. Pozwalają na oszczędzanie energii i kosztów klimatyzacji latem i ogrzewania w okresach zimowych, poprawiając efektywność energetyczną budynków.
Rozchodniki to roślinność sucholubna, wysokogórska, bardzo trwała i mało wymagająca, przystosowana do ekstremalnych warunków. Rozchodniki są mrozoodporne, niektóre gatunki zimozielone.
Ważne jest, żeby stosować maty rozchodnikowe na osnowie z naturalnego włókna kokosowego. Taka osnowa z włókna kokosowego w matach rozchodnikowych z czasem ulega biodegradacji i nie zanieczyszcza środowiska.
Stosowanie mat rozchodnikowych, w których użyto osnowy z włókien sztucznych nie jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nie jest to też trwałe rozwiązanie, ponieważ z czasem roślinność na takich matach obumiera (korzenie rosnących roślin napotykają na barierę w postaci sztucznego materiału i nie mogą się rozwijać, przebić do gruntu).
Poniżej pokazujemy jak wiele jest możliwości zastosowania mat rozchodnikowych w miastach.
Płaskie zielone dachy ekstensywne z mat rozchodnikowych
Skośne zielone dachy z roślinnością ekstensywną ze wzmocnionych mat rozchodnikowych
Rozchodniki zamiast trawników
Sadzenie pojedynczych roślin w celu otrzymania okrywy gruntu jest zarówno pracochłonne, jak i czasochłonne. Ponadto, niezbędne są również pewne prace przygotowawcze, jak usuwanie martwych roślin, odchwaszczanie czy spulchnianie gleby. W ostatecznym rozrachunku jest to także kosztowny proces. Rozwiązaniem są gotowe do ułożenia maty rozchodnikowe. Ich roślinność znajdująca się w pełni swojego wzrostu wymaga niewielu zabiegów pielęgnacyjnych i jest niezwykle uniwersalna. W krótkim czasie można zakończyć realizację zielonej skarpy czy nasypu, zieleni przy parkingu, czy w pasach drogowych i cieszyć się efektem.
Zielone torowiska z rozchodników
Maty rozchodnikowe jako roślinność stosowana na pasach oddzielających na autostradach i drogach szybkiego ruchu
Zielone przystanki – dachy zielone na wiatach przystanków autobusowych i tramwajowych
Maty rozchodnikowe kupuje się jak trawę z rolki i układa w podobny sposób.
Są przygotowywane do transportu (rolowane) w szkółce bezpośrednio przed dostawą i dostarczane na paletach, we wskazane miejsce.
Maty rozchodnikowe na biodegradowalnej osnowie z włókna kokosowego gdzie kupić:
Atrakcyjne ceny, wsparcie i doradztwo techniczne, rabaty inwestycyjne.
Informacje i oferta: piotr.wolanski@dachyzielone.net, tel. 607 616 691.
Nie przepłacaj, nie kupuj przez pośredników. Dostawa bezpośrednio ze szkółki na terenie Polski. Prześlij mailem zapytanie ofertowe.
Sprawdź nasze atrakcyjne ceny.
Artykuł zawiera lokowanie produktu.
Zobacz też: