Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lis 6, 2015 in Informacje prasowe, Uncategorized | 0 comments

Konferencja SAK „Dialog z krajobrazem”

Konferencja SAK „Dialog z krajobrazem”

 

20 listopada 2015, Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

SAK_logo

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) zaprasza na 11. edycję konferencji z cyklu „Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka” (WAK) pod hasłem Dialog z krajobrazem. Architekt krajobrazu i jego rola w kreowaniu przestrzeni (WAK11).

Niemal cztery dekady minęły od ukazania się w Polsce książki zatytułowanej „Architektura krajobrazu”. Wśród wielu definicji zagadnień i metod sformułowano w niej stwierdzenie, że architektura krajobrazu jest najbardziej współczesną formą kształtowania otoczenia człowieka, jest stylem architektury. Teraz już wiemy, że słowa te okazały się prorocze. Nowy styl stał się nie tylko modą, ale koniecznością. Jego podstawą jest dialog z krajobrazem. Krajobraz stwarza zasady dialogu, których świadomość jest podstawą tworzenia w nim i z nim.

O roli architekta krajobrazu w tym procesie będziemy dyskutować w międzynarodowym gronie reprezentantów Szwajcarii, Szwecji, Hiszpanii oraz Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Gośćmi specjalnymi będą Paolo L. Bürgi (Studio Bürgi) oraz Lisa Diedrich (Landscape Architecture Europe). Prezentacje prelegentów 11. edycji konferencji SAK dopełni wystawa „Współczesna architektura krajobrazu w krajach Grupy Wyszehradzkiej”, przedmiot projektu realizowanego w ramach Funduszu Wyszehradzkiego. Ekspozycja przedstawiająca 10 zrealizowanych projektów z każdego kraju została przygotowana wspólnie z branżowymi stowarzyszeniami z Czech, Słowacji oraz Węgier.

wak11-burgi-libet (2)

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu od 5 lat organizuje, cieszący się dużą popularnością, cykl konferencji poświęcony architekturze krajobrazu „Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka” (WAK). Konferencje odbywają się dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Uznani architekci krajobrazu z Polski i Europy przedstawiają tu najciekawsze współczesne projekty i realizacje; prezentowane są też nowe i użyteczne technologie wykonawcze i produkty. Wysoki poziom merytoryczny konferencji SAK przyciągnął do nich ponad 2500 uczestników, głównie z firm z branży architektury krajobrazu – projektantów i wykonawców, ale również urzędników i studentów.

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) jest największą ogólnopolską organizacją zrzeszającą projektantów i wykonawców obiektów architektury krajobrazu oraz studentów tego kierunku. Misją SAK jest podnoszenie jakości krajobrazu w Polsce i upowszechnianie dobrych wzorców i praktyk.

SAK, jako jedyna polska organizacja, wchodzi w skład branżowych struktur międzynarodowych: European Landscape Contractors Association (ELCA) oraz International Federation of Landscape Architects Europe (IFLA Europe).

Program konferencji*

10.00 Recepcja
10.30 Otwarcie konferencji – Piotr Reda/Urszula Forczek-Brataniec (SAK)
10.45 Rola architekta krajobrazu w kreowaniu przestrzeni w Czechach. Klara SALZMANN (Czechy)
11.15 Fizyczne i społeczno-kulturowe aspekty rewaloryzacji obszarów miejskich. Orsolya B. OROSZ, Gábor András SZOHR; Ujirany/New Directions Landscape Architects (Węgry)
11.45 Właściwości i zastosowanie płyt gresowych Libet Ceramic, Kamil Drewczyński, Libet
12.00 Rola architekta krajobrazu w Słowacji, Eugen GULDAN , Guldan Architects – Atelier Architektury Krajobrazu (Słowacja)
12.30 Otwarcie wystawy „Współczesna architektura krajobrazu w krajach V4”, Urszula Forczek-Brataniec (SAK)
12.40 lunch
13.40 Architekt krajobrazu w procesie ekologicznych certyfikacji inwestycji, Dorota NITECKA-FRĄCZYK, In & Out Architekci Krajobrazu (Polska)
14.10 On The Move – europejska architektura krajobrazu, Lisa DIEDRICH, Landscape Architecture Europe (Szwecja)
15.00 Miejsce i to, co poza nim, Paolo L. BURGI, Studio Burgi (Szwajcaria)
15.50 Innowacyjne materiały DuPont i ich zastosowanie, Liwiusz Okarmus, ARTEN/DuPont
16.05 przerwa kawowa
16.35 Nowoczesne oświetlenie przestrzeni publicznych, Jarosław Szymański, Schreder Polska
16.50 Refleksje o krajobrazie, Manuel RUISÁNCHEZ, MANUEL RUISÁNCHEZ ARQUITECTES (Hiszpania)
17.40 Podsumowanie i zakończenie konferencji (m.in. losowanie egzemplarzy magazynu TOPOS)

* program konferencji może ulec drobnym zmianom (np. kolejność prezentacji), o ewentualnych zmianach organizator będzie informować na bieżąco

Prowadzenie: Urszula Forczek-Brataniec (SAK), Piotr Reda (SAK)

Wszystkie prezentacje gości zagranicznych będą tłumaczone na język polski.

Relacja z konferencji będzie dostępna na naszej stronie.

Więcej informacji na: www.sak.org.pl

Rejestracja online: wak11.konfeo.com