Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lip 13, 2021 in Retencja | 0 comments

Jaką pompę wybrać do zbiornika na deszczówkę?

Jaką pompę wybrać do zbiornika na deszczówkę?

Pompa do deszczówki to nieodłączny element systemów zbierania oraz dalszego wykorzystywania wody opadowej. To właśnie ona pozwala na zużycie wody opadowej zgromadzonego w zbiornikach to spłukania toalety czy nawodnienia ogrodu. Aby móc odpowiednio wykorzystać wodę deszczową pompa musi mieć jednak odpowiednie parametry techniczne i konstrukcję.

Czy warto zbierać wodę opadową?

Zbieranie wody deszczowej to bardzo popularny sposób na ekonomiczne oraz w pełni ekologiczne gospodarowanie wodą, której zaczyna brakować na naszej planecie. Powodem tego zjawiska są postępujące zmiany klimatyczne, z którymi wiążą się coraz częstsze susze.

Zbieranie wody deszczowej nie wymaga żadnych drogich urządzeń i nie jest czasochłonne ani pracochłonne. Po tym jak instalacja zostanie zamontowana, wystarczy poczekać na opady, które spłyną z rynny do zbiornika. Dzięki odpowiednio dobranej pompie, deszczówkę będzie można wykorzystać do prania, podlania ogrodu czy spłukiwania nieczystości w toalecie. To bardzo dobra metoda na zaoszczędzeniu na rachunkach za wodę. Można ją także podłączyć do automatycznego systemu nawadniania.

Dodatkowo, istnieje możliwość skorzystania z rządowego programu Moja Woda, przeznaczonego dla właścicieli nieruchomości. Umożliwia on otrzymanie dofinansowania w wysokości do 5 tysięcy złotych na instalację systemu zbierającego wodę opadową.

Jaką pompę wybrać?

Pompa do wody deszczowej jest najważniejszym elementem całego systemu, oczywiście obok zbiorników na deszczówkę, które są szeroko dostępne, np. https://www.podlane.pl/zbiorniki-na-deszczowke-cat-488. To ona odpowiada za zasysanie wody ze zbiornika, podniesienie jej na odpowiedni poziom oraz umożliwienie wydobycia jej ze zbiornika. Istnieją różne rodzaje pomp – pompa zatapialna, pompa głębinowa, czy pompy hydroforowe. Niektóre z nich mają wbudowany filtr, wszystkie zaś umożliwiają przemienienie deszczu do postaci czystej wody, którą można ponownie użyć.

Kluczem do sukcesu jest pompa dobrana do warunków jej pracy. Warto wziąć pod uwagę rodzaj oraz głębokość zbiornika a także wysokość lustra wody. Przy doborze pompy istotny będzie także sposób późniejszego wykorzystania deszczówki. Woda, która będzie służyć jedynie do podlewania ogrodu warzywnego czy podlewania roślin może posiadać nieco zanieczyszczeń mechanicznych typu piasek, ale już ta która będzie służyć do mycia samochodu czy prania musi być ich pozbawiona. Ważna będzie także wydajność pompy czy system wypompowywania wody. Warto wybrać sprzęt od cenionych producentów, który będzie w pełni dobrany do indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępne są modele, które mają niewielkie rozmiary (co umożliwi jej swobodne przenoszenie), czy wyróżniają się bardzo cichą pracą, co także może być kluczowym czynnikiem podczas wyboru.

Najczęściej wybierane rodzaje pomp

Do wypompowywania wody opadowej ze zbiorników najczęściej stosuje się pompy do deszczówki powierzchniowe samozasysające. Wykorzystują one różnicę podciśnień, które są wytwarzane przez wirnik po zalaniu wodą korpusu pompy. Często używa się także pomp zatapialnych, które są przeznaczone do wody czystej lub brudnej i są sterowane automatycznie lub ręcznie.

Pompy nawierzchniowe zazwyczaj stosuje się w zbiornikach, których lustro wody jest stosunkowo wysoko. Pompy zatapialne są natomiast używane do wody czystej lub brudnej poniżej poziomu 8 metrów głębokości. Te drugie umieszczane są pod powierzchnią lustra wody – stąd ich zamknięta konstrukcja. Ich pracą steruje się za pomocą wyłącznika pływakowego lub automatu sterującego.

Innym często używanym rodzajem są pompy głębinowe, których szeroki wybór można znaleźć na przykład tutaj: https://www.podlane.pl/pompy-do-deszczowki-cat-503. Pompa głębinowa ma za zadanie dostarczyć całkowicie czystą i zimną wodę użytkową lub pitną, która pochodzi ze studni lub odwiertów. Pompy tego rodzaju wykorzystuje się najczęściej na działkach, w małej gastronomii, w domkach jednorodzinnych czy wiejskich gospodarstwach.

Warto wiedzieć, że pompy montowane w zbiornikach na wodę opadową są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych a do tego pracują cicho, zużywają bardzo mało energii i zapewniają odpowiednie ciśnienie tłoczonej wody.

Montaż oraz konserwacja pomp

Osoby, które posiadają wiedzę oraz umiejętności techniczne, nie będą miały żadnych kłopotów z zainstalowaniem pompy w zbiorniku na wodę deszczową. Wystarczy przeczytać dołączoną do niej instrukcję lub poprosić o pomoc doradcę w sklepie. W Internecie można także znaleźć sporo filmów instruktażowych. Inną opcją jest zlecenie tego zadania firmie, która zajmuje się montowaniem systemów do zbierania deszczówki.

Warto jednak wiedzieć, że nie należy zostawiać pompy w zbiorniku na czas trwania zimy. Zanim nadejdą niskie temperatury, należy pamiętać o wyjęciu jej ze zbiornika oraz umieszczeniu w suchym miejscu, które nie będzie narażone na ujemne temperatury. Dzięki temu żywotność pompy oraz elementów okablowania znacznie się wydłuży – w minusowych temperaturach mogłyby szybko ulec zniszczeniu. Po wyjęciu ze zbiornika pompę trzeba dokładnie wyczyścić i wysuszyć, a kable zwinąć luźno dookoła. Dzięki temu pompa posłuży o wiele dłużej.