Jak wybrać nowoczesne zadaszenie pergoli? Zalety aluminiowych konstrukcj odpornych na czynniki atmosferyczne
Pergole to atrakcyjne wizualnie uzupełnienie naszego tarasu lub swego rodzaju wolno stojące altany. Doceniamy ich wartości użytkowe: przede wszystkim chronią nas przed promieniami słonecznymi i wysoką temperaturą, ale dają także poczucie komfortu i przytulnego otoczenia tworząc miejsce wypoczynku, rodzaj zewnętrznego salonu.
Rozwiązania te są dostępne w wielu wariantach. W zależności od tego z jakiego materiału zostało wykonane zadaszenie, można rozróżnić pergole:
1) tekstylne, czyli wykonane z tkaniny, wśród których są
a) rolowane (nawijane na rurę)
b) rzymskie (zsuwane – układające się po rozłożeniu w formę rolety rzymskiej)
c) segmentowe (zsuwane – tworzące po rozłożeniu płaski dach)
2) lamelowe, czyli aluminiowe
3) oraz szklane, które najczęściej uzupełnione są specjalną markizą
Wybierając pergolę bierzemy pod uwagę estetykę, ale również jej trwałość i to, czy konstrukcja jest odporna na zmienne warunki pogodowe. Pergole, zarówno te tarasowej, jak i te stojące w ogrodzie w roli altany to instalacje całoroczne. Muszą więc być odporne na czynniki atmosferyczne typowe dla naszego klimatu, w tym na promieniowanie UV, wahania temperatur, opady deszczu, wiatr.
Wybierając trwały produkt możemy mieć pewność, że będzie nam służyć przez lata. Klienci, dla których ważne jest kryterium trwałości doceniają zalety aluminiowych konstrukcji, które zostały zabezpieczone powłoką antykorozyjną.
Przede wszystkim pergole tarasowe aluminiowe, czyli takie o konstrukcji wykonanej z aluminium, malowane proszkowo są odporne na czynniki atmosferyczne, na wilgoć, deszcz i nie korodują. Dzięki temu mają długą żywotność. Pergola tarasowa aluminiowa to funkcjonalne rozwiązanie, które estetyką wpisuje się w projekty nowoczesnych domów i ogrodów.
Dużym zainteresowaniem cieszy się pergola lamelowa, określana także często bioklimatyczną. Poza ochroną przed słońcem i temperaturą, pergola bioklimatyczna zapewnia również ochronę przed wodą. Dach pergoli stanowią aluminiowe, obrotowe pióra nazywane również lamelami. Pióra te posiadają od górnej strony specjalny ‘’kanał” do odprowadzania wody opadowej.
Pergola lamelowa jest zatem rozwiązaniem przeciwdeszczowym, choć większość producentów dopuszcza możliwość niewielkich wykropleń między piórami w trakcie ulewnego deszczu, któremu towarzyszy porywisty wiatr. Woda opadowa odprowadzana jest z piór na belki pergoli które są jednocześnie rynnami, a następnie do słupów.