Pages Menu
Categories Menu

Posted by on wrz 15, 2020 in Uncategorized | 0 comments

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Kret to ulubione zwierzątko dziecięcych bajek. Dużo mniejszym sentymentem traktują tego pięknego skądinąd ssaka o aksamitnym, czarnym włosiu właściciele ogrodów, w szczególności wypielęgnowanych z pietyzmem trawników.

Kret odżywia się gąsienicami i drobnymi ssakami, a w ich poszukiwaniu ryje pod ziemią długie korytarze, nadmiar ziemi wyrzucając na zewnątrz w postaci kopczyków. Kretowiska nie są ozdobą trawników, na dodatek podkopane trawniki wyglądają bardzo nieestetycznie. Bywa, że wydrążone korytarze się zapadają powodując powierzchniowe nierówności, a rośliny usychają, ponieważ mają zniszczone korzenie.

Pojawienie się kreta spędza sen z oczu właścicieli ogrodów i trawników, a doświadczone osoby prześcigają się w pomysłach na wyproszenie nieproszonego gościa.

Metody walki z kretem w ogrodzie

Krótki przegląd walki z kretem w ogrodzie. Niektóre są dosyć drastyczne, inne wykazuję wolę pokojowego rozprawienia się z intruzem.

Broń chemiczna

Stosowanie środków chemicznych jest dosyć kontrowersyjną metodą, gdyż polega na rozkładaniu toksycznych dla zwierzęcia środków. Warto pamiętać, ze krety są pod ochroną, a są również pożyteczne (poza ogródkami).

Walka fizyczna

Kreta gołą ręką trudno złapać, gdyż zwierzątko jest sprytne i przede wszystkim, mieszka pod ziemią. Toteż spośród wielu technik zwalczania kretów jest stosowanie pułapek. Gdy kret się złapie w pułapkę, można go wypuścić w odległym miejscu w nadziei, że nie wróci do ogrodu lub też nie pojawią się w nim jego kuzyni.

Zapory przeciwkretowe

Kolejnym pomysłem jest umieszczanie pod powierzchnią trawnika specjalnych siatek, przez które nie przebiją się krety. Muszą być umieszczone na odpowiedniej głębokości – niezbyt płytko, by można było trawę pielęgnować i niezbyt głęboko, by kretowi nie pozostawiać przestrzeni do przejścia nad barierą z podziemnego płotu.

Broń akustyczna i elektryczna

Krety nie lubią hałasu. Umieszczanie w kopczykach drgających na wietrze konstrukcji z blaszek powoduje, że kret ucieka z takiego miejsca i przenosi się w inne. Wadą jest ciągłe brzęczenie, które domownikom może w równym stopniu przeszkadzać, jak kretom.

Dostępne są również specjalne aparatury elektryczne, które nie tylko wibrują (krety nie lubią wibracji) lecz również emitują nieprzyjemne dla kreciego ucha dźwięki.

Broń pokarmowa

Jest bliska broni chemicznej. Polega na wykładaniu krecich norek i korytarzy kępami włosów lub sierści zwierząt. Koncepcja tej metody polega na tym, że krecie żołądki nie trawią takiego pokarmu i w męczarniach zdychają. Nic nie wiadomo i skuteczności tej metody, lecz warto ją odnotować jako jedną z wielu.

Broń biologiczna

To najbardziej pokojowy i ekologiczny sposób walki z kretami. Zwierzątka, podobnie jak ludzie, nie lubią wielu zapachów, które wydzielają rośliny i ich korzenie. Obsadzenie ogrodu odstręczającymi krety, lecz pożądanymi dla ludzi roślinami pozwoli skutecznie zniechęcić kreta do żerowiska, jednocześnie cieszyć ludzkie oko pięknymi roślinami i ładnym trawnikiem. Opisy roślin, których nie lubią krety, a są ozdobą ogrodów znajdują się na portalu Ogarnij Ogród.

Dostępne są również specjalne środki zapachowe, odstraszające krety, lecz należy brać pod uwagę ich toksyczność dla ludzi, szczególnie wówczas, gdy wśród domowników są małe dzieci.

Czy jest skuteczna metoda walki z kretami?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najważniejsze jest, żeby znaleźć środek między upodobaniem człowieka do wypielęgnowanego ogrodu a prawem do życia małego, podziemnego zwierzątka.

Na portalu ogranijogrod.pl jest przedstawionych wiele metod, które z pewnością pozwolą na pokojowe rozstanie się z kretem, bez uszczerbku dla ogrodu z zachowaniem kreciego gatunku.

Artykuł sponsorowany, zawiera lokowanie produktu.