Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lis 26, 2020 in Uncategorized | 0 comments

Farmy balkonowe – Studenci Politechniki Krakowskiej wygrali międzynarodowy konkurs architektoniczny – w ciągu doby zaprojektowali wertykalną farmę miejską

Farmy balkonowe – Studenci Politechniki Krakowskiej wygrali międzynarodowy konkurs architektoniczny – w ciągu doby zaprojektowali wertykalną farmę miejską

Projekt wertykalnej farmy miejskiej  Julii Sierpień i Yaroslava Panasevycha, studentów Politechniki Krakowskiej, wygrał międzynarodowy konkurs architektoniczny pn. „24H Farmer”. Studenci z całego świata mieli w nim w ciągu doby przedstawić koncepcję miejskiego budynku, który może pełnić funkcję gospodarstwa rolnego.

Pomysł  studentów architektury PK zachwycił jury genialną w swojej prostocie uniwersalnością. Ich ideę farmy miejskiej można niedrogo zrealizować w każdym mieście na świecie. W czasach pandemii to może być skuteczny lek na potrzebę kontaktu z naturą i odbudowanie – nadwyrężonych izolacją – społecznych więzi.

W ramach 35. edycji konkursu, organizowanego przez międzynarodową platformę Ideas Forward, uczestnicy musieli w ciągu 24 godzin zaprojektować wertykalną miejską farmę. Koncepcja miała uwzględniać potrzeby ludzi w zmieniającym się – także z powodu pandemii – świecie. Uczestnicy konkursu musieli zwrócić uwagę m.in. na zmiany w stylu życia mieszkańców miast, a także ich nowe wymagania społeczne i środowiskowe. Koncepcja miejskiej farmy miała być także łatwa do powielenia w różnych przestrzeniach miejskich.

– Nasze rozważania nad koncepcją farmy miejskiej zaczęliśmy od diagnozy współczesności i aktualnych potrzeb ludzi. Istotne dla nas jest to, że w czasie wielkich przemian, które obserwujemy, społeczeństwo zaczyna na nowo myśleć o zrównoważonym rozwoju miast w zakresie mobilności, efektywności energetycznej i zielonej gospodarki. Jednocześnie miasta są coraz bardziej zatłoczone i gęściej zabudowywane. Mierzymy się dodatkowo z problemami spowodowanymi pandemią. Przez nią uczymy się żyć w zamknięciu i pracować zdalnie, ale równocześnie jesteśmy bliżej swoich sąsiadów.  Nauczyliśmy się również cenić lokalne produkty i kontakt z naturą – wyjaśnia Julia Sierpień, studentka Politechniki Krakowskiej i współautorka zwycięskiego projektu.

Julia Sierpien (z archiwum prywatnego)

Studenci Wydziału Architektury PK zaproponowali koncepcję tworzenia pojedynczych mikrofarm-ogrodów, które z czasem mogą przekształcić się w większą strukturę. – Pomysł zaczerpnęliśmy z życia. W Internecie jest dużo zdjęć i filmów pokazujących, jak ludzie radzą sobie w tym niełatwym czasie pandemii, np. przekazując sobie – na rozciągniętych między oknami linach –  różnego rodzaju produkty, rośliny, warzywa i owoce. Te obrazy i związane z nimi skojarzenia wpłynęły na rozwiązanie zadania konkursowego. W naszym projekcie chcieliśmy pokazać, w jaki sposób miasto może dostosowywać się do nowych wyzwań i łączyć ludzi w nowy sposób – mówi  Yaroslav Panasevych.

Yaroslav_Panasevych (z archiwum prywatnego)

Projekt studentów Politechniki Krakowskiej koncentruje się na farmie w małej skali, zakładając, że w mieście ludzie mogą korzystać z zieleni niemal bez wychodzenia z domu. – Przenieśliśmy gospodarstwo na balkon, zaczynając od kilku roślin i zwierząt domowych – wyjaśnia Julia Sierpień. Powierzchnię takiej mikrofarmy można zwiększyć 3-4-krotnie, dzięki powtarzalnemu układowi hydraulicznemu na metalowej konstrukcji i wykorzystaniu pustej przestrzeni między balkonami. – Dwóch sąsiadów może połączyć balkony w większą strukturę i wspólnie uprawiać warzywa. Gdy dołączy do nich więcej osób, powstanie wspólna farma. Miasto zostanie uzupełnione o nową zieleń, kameralną i atrakcyjną przestrzeń – podkreśla Yaroslav Panasevych.

Grafiki nagrodzonego projektu, autorzy: Julia Sierpień, YarosIav Panasevych

Jury doceniło pomysł krakowskich projektantów m.in. za jego elastyczność i możliwość dostosowania do wcześniej istniejących konstrukcji budynków.  W uzasadnieniu podkreślono, że nie jest to projekt utopijny, ale taki, który można łatwo zrealizować i  – co ważne – inspiruje mieszkańców miast do nawiązywania społecznych relacji. Młodym architektom – dzięki wykorzystaniu wolnych przestrzeni między mieszkaniami – udało się zaproponować farmy, które działają również jako ogrody wertykalne między budynkami.

grafiki nagrodzonego projektu, autorzy: Julia Sierpień, YarosIav Panasevych

Dla Julii Sierpień i YarosIava Panasevycha, studentów II stopnia kierunku architektura na PK, to nie pierwsze nagrody branżowe. Julia Sierpień jest tegoroczną laureatką Stypendium Twórczego im. prof. Bohdana Lisowskiego krakowskiego Oddziału SARP. Z kolei Yaroslav Panasevych wspólnie z zespołem został niedawno wyróżniony w konkursie organizowanym przez platformę Bee Breeders za projekt „Centrum Obserwacji Flamingów”.

Konkurs „24H Farmer” został zorganizowany przez międzynarodową platformę konkursów Ideas Forward. Jej celem jest łączenie pomysłów projektantów z całego świata, które – w ramach różnych dziedzin życia – mogą pomóc w transformacji miast i uczynić je bardziej samowystarczalnymi, wydajnymi i ekologicznymi.

źródło: materiały prasowe Politechniki Krakowskiej