Energooszczędny System Oświetlenia Miejskiego Zarządzany Inteligentnym Monitoringiem
14-15.09.16 w Warszawie odbyła się IV edycja Smart City Forum, wydarzenia poświęconego szerzeniu idei inteligentnych miast, nad którą patronat medialny objął nasz portal ZielonaInfrastruktura.pl.
Jednym z systemów dedykowanych inteligentnym miastom, który mieliśmy możliwość poznać podczas Forum jest lesss – Energooszczędny System Oświetlenia Miejskiego Zarządzany Inteligentnym Monitoringiem.
lesss to system inteligentnego sterowania oświetleniem zewnętrznym w zależności od obecności osób w pobliżu latarni lub innych systemów oświetlenia zewnętrznego.
W przypadku, gdy w pobliżu latarni pojawi się człowiek (pieszy, rowerzysta, motocyklista lub osoba prowadząca pojazd) system oświetlenia pracuje na pełnej wydajności (100% strumienia świetlnego).
Jednak, gdy w pobliżu systemu oświetlenia nie ma osób lub pojazdów, system redukuje strumień świetlny oraz zużycie energii do 10% wartości nominalnej.
System składa się z kamer HD z zaawansowaną analizą obrazu, dzięki którym możliwa jest klasyfikacja obiektów (zwierzę, człowiek, rowerzysta, samochód osobowy, samochód ciężarowy, itp.).
Kamery w systemie pełnią dwie role. Z jednej strony odpowiadają za wykrycie i przekazanie sygnałów do modułów sterujących umieszczonych w oprawach oświetleniowych, z drugiej strony są odpowiedzialne za nagrywanie obrazu w jakości HD w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa.
Całość oparta jest o istniejącą infrastrukturę kablową. Dzięki temu inwestycja w system praktycznie nie wiąże się z żadną dodatkową modernizacją infrastruktury kablowej już istniejących systemów oświetlenia, a w przypadku nowych, koszty okablowania są porównywalne z kosztami instalacji tradycyjnych systemów oświetleniowych.
Najważniejsze korzyści ze stosowania systemu:
- znaczne oszczędności energii (do 85%)
- monitoring w jakości HD
- niski koszt wdrożenia systemu- wykorzystanie istniejącej infrastruktury kablowej 230V
Dodatkowe zalety:
- dotacje unijne (85% dla samorządów)
- inteligencja rozproszona – brak konieczności instalacji serwera centralnego nadzorującego system
- inteligencja w każdej lampie (możliwość integracji z istniejącym systemem)
- podniesienie jakości oświetlenia
- stworzenie dodatkowej sieci TPC/IP w miejscach publicznych (wifi, microBTS)
- elastyczność – brak ograniczeń w doborze Opraw Oświetleniowych
- analiza zachowań – klasyfikacja obiektów, pozostawienie obiektów, przekroczenie linii
- dane statystyczne
Przykładowe lokalizacje:
- parki
- ścieżki rowerowe
- przystanki komunikacyjne
- tunele
- wspólnoty mieszkaniowe
- osiedla mieszkaniowe
- magazyny
- biznes center par
- stacje kolejowe
więcej informacji: