Ełk – mieszkańcy wymienią się książkami – w parkach powstały „Zielone” biblioteki plenerowe
W Ełku powstały biblioteki plenerowe, z których każdy może wypożyczyć książkę, przeczytać i oddać na miejsce (zasada otwartości i zaufania). Można także oddać książki, którymi sami chcemy podzielić się z innymi. Misją projektu jest wspieranie, promowanie i rozwój czytelnictwa na terenie naszego miasta poprze ułatwienie dostępu do książek, a także integracja Ełczan poprzez wzajemne dzielenie się tym, co jednemu z nas zbywa, a dla drugiego może być chwilą wytchnienia, radości i edukacji. Książki dostępne są w Parku Kopernika oraz w Parku Sportowo- Rekreacyjnym w Ełku. Projekt autorstwa Fundacji Odpowiedzialni Za Marzenia, współfinansowany jest ze środków Gminy Miasta Ełk. Wśród pozycji wydawniczych znajdziecie m.in. wiele ciekawych książek w tym psychologicznych, również książki dla dzieci.
Projekt łączy innowacyjne rozwiązania w trosce o środowisko naturalne, z troską o rozwój mieszkańców i turystów Mazur, poprzez zapewnienie im bezpłatnego dostępu do książek. Biblioteki powstały ze ściętych wcześniej, przydrożnych, zagrażających bezpieczeństwu drzew. Dach bibliotek jest porośnięty trawą – tzw. „zielony dach”. Obok jednej biblioteki stanął zbiornik na deszcz – dębowa beczka z kranem, w pojemniku będzie gromadziła się deszczówka, która posłuży do podlewania zielonych dachów oraz roślinności.
– Beczka nie tylko w ogrodzie, ale także w parku to jedno z najprostszych i najtańszych rozwiązań retencyjnych, jakie możemy zastosować. Otwarta beczka będzie zbierać wodę opadową, którą później możemy wykorzystać do podlewania roślinności w parku – mówią pomysłodawcy.
– Zieleń miejska pochłania zanieczyszczenia i ma mnóstwo niekwestionowanych zalet, dlatego zdecydowaliśmy się w bibliotekach zbudować zielony dach, co będzie wpływać na mikroklimat i retencję wody. Takie dachy mają dużą zdolność do zatrzymywania wody opadowej, mogą też być inspiracją dla innych w większych projektach budowlanych w naszym mieście, na co bardzo liczymy!
– Uważamy, że „walkę” ze zmianą klimatu trzeba prowadzić nie tylko na poziomie globalnym, lecz także lokalnie, bardzo dużo zależy od samorządów miast, Ełk chce być dobrym przykładem. Niewielkie, niekosztowne projekty – to najlepszy przykład dobrych praktyk. – Idea zielonych bibliotek, ma na celu propagowanie dobrych rozwiązań dotyczących ochrony środowiska. To pierwsze zielone biblioteki jakie powstały w Polsce.
REGULAMIN BIBLIOTEK
– Zasada jest prosta: wypożycz, przeczytaj, oddaj – mówią autorzy projektu z Fundacji Odpowiedzialni Za Marzenia. – Każdy z nas może wypożyczyć książkę do domu, przeczytać i oddać do biblioteczki, tak aby mogła skorzystać z niej kolejna osoba. Możecie także podzielić się swoimi książki, jeśli w biblioteczce będzie miejsce – to jedyny warunek – mówią organizatorzy. Książek nie wolno zostawiać pod biblioteką, to miejsce dla nas wszystkich o które musimy wspólnie dbać. – Wiele osób pyta nas co będzie jeśli Ełczanie nie będą oddawać książek, będą je zabierać na własność, odpowiadamy krótko – to nie nasze sumienie, wierzymy jednak, że dobro rodzi dobro, po to powstał projekt, żeby przynosił radość nam wszystkim a nie zmartwienia. Biblioteki plenerowe mogą być wizytówką Ełczan – wierzymy, że tak się stanie, nie mamy wątpliwości, że Ełczanie potrafią się dzielić i być odpowiedzialni.
Przy jednej z bibliotek dostępne są leżaki wypoczynkowe szczególnie z myślą o osobach starszych i z niepełnosprawnościami, wkrótce zakupimy również matę z której będziecie mogli korzystać – dodają organizatorzy. Pomyślimy (z czasem) również o skrzynkach na wasze książki.
– Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję. Próbowaliśmy wymienić każdego z imienia i nazwiska, lista jednak okazało się dłuższa niż artykuł :). Dziękujemy Wam, za trud rady, pomysły, wykonanie, dofinansowanie z Urzędu Miasta – bez tego realizacja projektu nie byłaby możliwa, a nade wszystko dziękujemy za życzliwość i wsparcie, którego dodawaliście nam na każdym etapie realizacji projektu.
źródło: www.dziendobryelk.pl