Pages Menu
Categories Menu

Posted by on kwi 23, 2021 in Miasta, Patronat medialny, Retencja, Wydarzenia | 0 comments

Czy Śląsk i Zagłębie mogą stać się prekursorem retencji miejskiej?

Czy Śląsk i Zagłębie mogą stać się prekursorem retencji miejskiej?

Każdego lata widzimy te same nagłówki: „Zalane ulice i podtopienia w Bytomiu”, „Zalane Katowice!”, „Kolejna niespokojna noc na Śląsku” – to tylko kilka z nich. Śląsk zaczyna poważnie traktować problem zarządzania wodami opadowymi.

Region ma szansę stać się ośrodkiem ogromnych zmian. To ogromna szansa dla ponownego rozwoju zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, szczególnie wobec deklaracji przeznaczenia znacznych środków finansowych w ramach Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt iż Śląsk i Zagłębie są wyjątkowo narażone na skutki zmian klimatycznych a jest to w dużej mierze spowodowane miejską wyspą ciepła oraz coraz częściej występującymi ulewnymi deszczami i co za tym idzie nadmiarem wód opadowych, które nie są odpowiednio zarządzane. To ma się zmienić!

Odpowiedzią jest inwestycja w retencję

I miasta już zaczynają wprowadzać to w życie. W samych Katowicach jest to zarówno mała retencja przy budynkach gminnych, realizowana przez KZGK, jak i retencja systemowa w postaci 32 zbiorników na sieci kanalizacyjnej, która przechwytuje nadmiar wód opadowych.

– Realizowane przedsięwzięcia pozwolą zabezpieczyć narażone na zalewania części miasta, które w wyniku zmian klimatycznych coraz częściej są zagrożone występującymi podtopieniami, spowodowanymi intensywnymi opadami atmosferycznymi – wyjaśnia Anna Wilk z Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej spółki z o.o. w rozmowie z portalem śląskibiznes.pl.

Ponadto zbiorniki retencyjne mają za zadanie odciążenie systemu kanalizacyjnego oraz podczyszczenie wód opadowych, co ma niebagatelny wpływ na ochronę środowiska naturalnego.

Pada deszcz, zbieraj wodę!

Miasta czują odpowiedzialność za prawidłowe zarządzanie wodami opadowymi, jednak warto zwrócić uwagę, że wiele spoczywa również w rękach samych mieszkańców. Na teren metropolii spada z nieba trzy razy więcej wody, niż dostarczają jej wodociągi! To ogromny potencjał, o który może zadbać każdy. Gdy wód opadowych jest za dużo mierzymy się z podtopieniami, gdy jednak przychodzi susza mamy wrażenie, że w miastach nie ma czym oddychać. Swoisty katalog dobrych praktyk przygotowała Metropolia GZM we współpracy z ekspertami z firmy RETENCJAPL.

metropoliagzm.pl/wp-content/uploads/2020/09/Pada-deszcz.-Zbieraj-wode-PL.pdf

Zmierzenie się z wyzwaniami

Na obszarze ponad 2500 km2 mieszka, pracuje i kształci się ponad 2 200 000 osób. Urbanizacja i uprzemysłowienie generuje spore wyzwania związane z retencją, dodatkowo spotęgowane przez fakt, że cały obszar jest położony na wododziale dwóch największych rzek Polski. Często oznacza to brak dostępu do naturalnych odbiorników wód opadowych. Wraz z industrializacją metropolii doszło do licznych przekształceń sieci hydrologicznej, wiele rzek zarurowano, zmieniono ich bieg lub skanalizowano, a w wyniku osiadań terenów zmieniły się spadki i kierunki spływów, a nawet pojawiły się obszary depresyjne. To wyzwania, z którymi mierzy się region i z którymi zmierzą się światowej klasy eksperci na konferencji STORMWATER POLAND, która odbędzie się już w dniach 21-23 czerwca 2021 roku i będzie także transmitowana on-line.

Patronat medialny objął nasz portal: