Czy magazyny energii będą opłacalne w 2023 roku?
Magazyny energii to technologia, która znana jest od lat, jednak dopiero od niedawna akumulatory przybrały aż takich rozmiarów, aby z powodzeniem zasilać budynek w prąd pochodzący z fotowoltaiki.
Czym jest magazyn energii i dlaczego warto zainteresować się tą technologią? Odpowiadamy w poniższym, krótkim poradniku. Zapraszamy serdecznie!
Co to jest magazyn energii?
Magazyn energii to ogromny akumulator, który przechowuje energię elektryczną. Z takimi bateriami spotykamy się nie tylko w kwestii fotowoltaiki, lecz również telefonów komórkowych czy też akumulatorów samochodowych. Różnica polega jednak na tym, że magazyny energii są znacznie większe i potrafią przechowywać znacznie większe ilości prądu.
Magazyn energii, a fotowoltaika na zasadach netbillingu
Eksperci z branży odnawialnych źródeł energii są zgodni, twierdząc, że magazyny energii będą obecne w coraz większej ilości budynków mieszkalnych, lecz nie tylko – akumulatory prądu dają jeszcze większe korzyści w przypadku działalności komercyjnej.
Rynek prosumencki ulega bardzo dynamicznym transformacjom. Kwoty, w dzisiejszej dobie net-billingu, po których sprzedajemy energię uzyskaną z instalacji solarne są niższe latem, a wyższe zimą. Tym samym bardziej opłacalne staje się wykorzystywanie tej energii na własne potrzeby, aniżeli sprzedaż do sieci i „odkupywanie” tej energii na gorszych warunkach.
A trzeba pamiętać, że w najbliższym czasie czekają nas kolejne zmiany – otóż energia elektryczna pochodząca z fotowoltaiki będzie sprzedawana po uśrednionych cenach godzinnych. To jeszcze silniej powinno przekonywać do inwestycji w magazyn energii. Tym bardziej – po co sprzedawać tanio energię wytworzoną pełną parą w słoneczne popołudnie, jeżeli możemy wykorzystać ją na wieczór, kiedy to większość gospodarstw domowych korzysta z prądu najintensywniej.
Jak wybrać magazyn energii? O czym pamiętać?
Magazyny energii to urządzenia o sprawdzonej technologii – nie musisz zatem aż tak bardzo zagłębiać się w aspekty techniczne. Większość akumulatorów przeznaczonych do fotowoltaiki to magazyny litowo-jonowe. Jest to najkorzystniejszy wybór i większość producentów oferuje taką technologię.
Możesz jednak zdecydować się na magazyn litowo-żelazowo-jonowy. Zapewniają one nieco większą żywotność oraz lepiej reagują na częste ładowanie i rozładowywanie.
Zwróć jednak uwagę na warunki gwarancyjne – jeżeli producent oferuje 10-lat, masz raczej do czynienia z bardzo ciekawą propozycją. Zweryfikuj także, czy gwarant znajduje się na terenie Polski.
Nie zapominaj też, że za prawidłowe działanie systemu fotowoltaicznego z magazynem energii, a w szczególności z pompą ciepła – odpowiada prawidłowy montaż. Warto więc współpracować wyłącznie ze sprawdzonymi instalatorami z doświadczeniem i uprawnieniami!
Podsumowanie
Magazyny energii to przyszłość. Regulacje rynku prosumentów przekładają się na potencjalną większą opłacalność akumulowania energii na własne potrzeby. Na dodatek warto wiedzieć, że w ramach dotacji Mój Prąd można dokupić magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej!
Artykuł sponsorowany.