Pages Menu
Categories Menu

Posted by on paź 10, 2021 in Uncategorized | 0 comments

Co powinno się wiedzieć o uprawie hortensji?

Co powinno się wiedzieć o uprawie hortensji?

Hortensje to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które można sadzić w polskich ogrodach. Duże, efektowne kwiaty w wielu kolorach tworzą barwne kompozycje, które zdobią nawet zacienione przestrzenie, nieprzyjazne dla innych roślin kwitnących. Hortensje należą jednak do wymagających gatunków. Ich uprawa wymaga znajomości potrzeb kwiatów oraz wykonywania licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Dowiedz się więcej o uprawie hortensji ogrodowej.

Hortensja ogrodowa – jak wygląda i gdzie rośnie?

Hortensja ogrodowa dorasta do 150 cm wysokości. Krzew ma duże kwiatostany, składające się z wielu drobnych, gęsto osadzonych kwiatuszków, które tworzą efektowne kule. Liście hortensji ogrodowej mają ciemnozieloną barwę i są osadzone blisko łodygi.

Hortensja to roślina pochodząca z południowej Azji. W Polsce cieszy się jednak ogromną popularnością. Dobrze radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych, zwłaszcza gdy zapewni się jej obfite podlewanie. Pierwsze pąki kwiatowe pojawiają się na krzewie już na początku lata, a cały okres kwitnienia trwa aż do pierwszych przymrozków.

Więcej o hortensjach przeczytasz na https://poradnikogrodniczy.pl/hortensje.php

Jak uprawiać hortensje ogrodowe?

Hortensja pnąca i bukietowa największe wymagania ma w stosunku do gleby. Krzew wymaga stanowisk bogatych w żyzną, próchniczą glebę. Nie można sadzić go w ziemiach ciężkich, gliniastych. Gleba pod krzewy hortensji powinna być kwaśna. Optymalne pH wynosi 4,5-5,5. Oznaką zbyt wysokiego pH jest pojawianie się na liściach hortensji jasnozielonych lub żółtych przebarwień. Jeśli gleba jest zbyt zasadowa, można zakwasić ją za pomocą dodatku kwaśnego torfu lub specjalnego nawozu do hortensji.

Ze względu na to, że hortensje pnące potrzebują dużej wilgotności podłoża, znakomicie czują się w półcieniu. Obfitsze kwiaty dają jednak w słońcu. Jeśli chce się uzyskać duże i efektowne kwiatostany, powinno się zapewnić hortensji stałe nawodnienie. Pomagają w nim systemy nawadniające montowane w ogrodach, działające automatycznie o określonej porze. Warto zdecydować się również na ściółkowanie gleby, zwłaszcza w okresie suszy. Ściółka ochroni kwaśną, lekką ziemię przed utratą wilgotności, dzięki czemu hortensja będzie dawać ładniejsze kwiaty.

Jeśli chodzi o nawożenie, hortensja ogrodowa powinna być zasilana wyłącznie mineralnymi nawozami dedykowanymi dla tej grupy kwiatów. Podsypywanie krzewu nawozami innego typu może zmienić odczyn gleby na zasadowy. Natomiast bez nawożenia hortensja bukietowa nie wyda kwiatów – niedobór azotu, magnezu, żelaza i fosforu uniemożliwia zawiązywanie pąków kwiatowych.

Kwiaty hortensji ogrodowej – jak zmienić ich kolor?

Hortensje bukietowe mogą wydawać kwiaty białe, różowe, czerwone, fioletowe lub niebieskie. Kolor kwiatów zależy przede wszystkim od stopnia kwasowości gleby. Jeśli pH jest wyższe i zbliża się do zasadowego, krzew wyda kwiaty o barwie różowej lub czerwonej. Niebieskie kwiaty uzyskuje się poprzez zakwaszenie gleby. Dodatek siarczanu amonu lub siarczanu potasu sprawia, że hortensja wydaje kwiaty od błękitnych do ciemnoniebieskich. Zamiast siarczanów do zakwaszenia gleby pod krzewem można wykorzystać ałun potasowy lub glinowy, który stosuje się w ilości 10-15 g na roślinę. Wysoką kwasowość gleby utrzymuje się poprzez ściółkowanie powierzchni wokół hortensji za pomocą kompostu korowego lub wysokiego torfu.

Czerwone kwiaty hortensji uzyska się za pomocą nawozów zasadowych z wapniem lub magnezem. Podczas ich stosowania powinno się zachować ostrożność, gdyż gleba nie powinna mieć pH wyższego niż 6,2. Jeśli przekroczy się tę wartość, liście krzewu zżółkną i odpadną.

Białe kwiaty hortensji pozostaną białe bez względu na stopień nawożenia. Ich koloru nie można zmienić.