Co może być dachem zielonym – przykłady z polskich miast
W Polsce istnieje już wiele inwestycji, gdzie zastosowano dachy i tarasy zielone. Najwięcej tego typu obiektów jest oczywiście w w Warszawie, ale także w innych miastach możemy znaleźć efektowne realizacje z zastosowaniem technologii zielonych dachów.
Mogą to być dachy zdobiące rezydencje prywatne i osiedla mieszkaniowe, stropodachy parkingów i garaży podziemnych (Plac na Groblach w Krakowie), patia nowo budowanych osiedli, łąki kwietne na tarasach budynków biurowych
zielone tarasy przy obiektach hotelowych, zieleń na dachach galerii handlowych (np. na dachu galerii „Tarasy Zamkowe” w Lublinie, w kompleksie Sky Tower we Wrocławiu, Centrum handlowym Arkadia w Warszawie, Galerii Sfera w Bielsku-Białej, Centrum Handlowym Plaza w Sosnowcu), na obiektach związanych z rekreacją (np. Baza wioślarska w Iławie, Termy maltańskie w Poznaniu, Terma Bania w Białce Tatrzańskiej), instytucjach artystycznych (Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku), czy na budynkach użyteczności publicznej (piękny ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Kliniki Rehabilitacji w Bydgoszczy, Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, przedszkolu w Raciechowicach, Budynku zwierząt Sahary w ZOO we Wrocławiu, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku), a nawet na obiektach związanych z wymiarem sprawiedliwości (budynek Sądu Najwyższego w Warszawie), czy transportem lotniczym (nowy Terminal na Lotnisku w Balicach i dachy przystanków kolejki prowadzącej na lotnisko).
Mogą to też być dachy na obiektach o mniejszej powierzchni: zielone tarasy domów prywatnych
zieleń na altanach ogrodowych, daszki na garażach przy budynkach mieszkalnych
zielone dachy na wiatach przystankowych, zadaszenia peronów i stojaków rowerowych, zazielenione dachy maskujące mało efektowne budynki toalet miejskich, czy śmietników.
W kontekście obowiązującego nowego Prawa wodnego, wprowadzenia opłat za utraconą retencję deszczówki i działań związanych z adaptacją do zmian klimatu realizowanych obecnie w Polsce, warto wziąć pod uwagę dachy zielone jako narzędzie pomocne w prowadzeniu zrównoważonego zarządzania wodami opadowymi i niwelowania negatywnych skutków miejskiej wyspy ciepła w miastach.