Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sie 13, 2018 in Dachy zielone | 0 comments

Co może być dachem zielonym – przykłady z polskich miast

Co może być dachem zielonym – przykłady z polskich miast

W Polsce istnieje już wiele inwestycji, gdzie zastosowano dachy i tarasy zielone. Najwięcej tego typu obiektów jest oczywiście w w Warszawie, ale także w innych miastach możemy znaleźć efektowne realizacje z zastosowaniem technologii zielonych dachów.

Mogą to być dachy zdobiące rezydencje prywatne i osiedla mieszkaniowe, stropodachy parkingów i garaży podziemnych (Plac na Groblach w Krakowie), patia nowo budowanych osiedli, łąki kwietne na tarasach budynków biurowych

Łąka kwietna, Karcher taras dolny, fot. Piotr Wolański APK Dachy Zielone

zielone tarasy przy obiektach hotelowych, zieleń na dachach galerii handlowych (np. na dachu galerii „Tarasy Zamkowe” w Lublinie, w kompleksie Sky Tower we Wrocławiu, Centrum handlowym Arkadia w Warszawie, Galerii Sfera w Bielsku-Białej, Centrum Handlowym Plaza w Sosnowcu), na obiektach związanych z rekreacją (np. Baza wioślarska w Iławie, Termy maltańskie w Poznaniu, Terma Bania w Białce Tatrzańskiej), instytucjach artystycznych (Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku), czy na budynkach użyteczności publicznej (piękny ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Kliniki Rehabilitacji w Bydgoszczy, Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, przedszkolu w Raciechowicach, Budynku zwierząt Sahary w ZOO we Wrocławiu, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku), a nawet na obiektach związanych z wymiarem sprawiedliwości (budynek Sądu Najwyższego w Warszawie), czy transportem lotniczym (nowy Terminal na Lotnisku w Balicach i dachy przystanków kolejki prowadzącej na lotnisko).

Zielony dach na galerii „Tarasy Zamkowe” w Lublinie, fot. Katarzyna Wolańska

Mogą to też być dachy na obiektach o mniejszej powierzchni: zielone tarasy domów prywatnych

Prywatna rezydencja w prestiżowej dzielnicy Wola Justowska w Krakowie: dach zielony nad basenem i na domu ogrodnika, taras zielony, fot. Piotr Wolański APK Dachy Zielone

zieleń na altanach ogrodowych, daszki na garażach przy budynkach mieszkalnych

Dach zielony nad garażem, fot. Optigruen

zielone dachy na wiatach przystankowych, zadaszenia peronów i stojaków rowerowych, zazielenione dachy maskujące mało efektowne budynki toalet miejskich, czy śmietników.

Dach zielony maskujący pomieszczenie na śmieci, fot. Piotr Wolański APK Dachy Zielone

W kontekście obowiązującego nowego Prawa wodnego, wprowadzenia opłat za utraconą retencję deszczówki i działań związanych z adaptacją do zmian klimatu realizowanych obecnie w Polsce, warto wziąć pod uwagę dachy zielone jako narzędzie pomocne w prowadzeniu zrównoważonego zarządzania wodami opadowymi i niwelowania negatywnych skutków miejskiej wyspy ciepła w miastach.