Pages Menu
Categories Menu

Posted by on maj 21, 2016 in Miasta, Patronat medialny, Wydarzenia | 0 comments

Ambasada Niemiec inauguracja projektu „Zielone Miasto”

Ambasada Niemiec inauguracja projektu „Zielone Miasto”

13 maja 2016 na terenie Ambasady Niemiec odbyła się inauguracja projektu „Zielone Miasto” nad którym patronat medialny objął nasz portal.

foto: Katarzyna Wolańska

Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Rolf Nikel z małżonką, Wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski, fot. Katarzyna Wolańska

Głównym wydarzeniem uroczystości była akcja sadzenia tymczasowego ogrodu w skrzyni pt. Zielone Miasto autorstwa polsko-niemieckiej pracowni architektury krajobrazu Coqui Malachowska Coqui.

fot. Paulina Lipka

fot. Paulina Lipka

Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Rolf Nikel z małżonką, Wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski oraz Kurator projektu Izabela Małachowska-Coqui zainaugurowali projekt ZIELONE MIASTO wspólnym sadzeniem roślin tymczasowego ogrodu. Dołączyli do nich dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie Tadeusz Zielniewicz, Ogrodnik Łazienek Królewskich Barbara Werner oraz Miejski Architekt Krajobrazu m.st. Warszawy Paweł Lisicki, a także pozostali goście zaproszeni do przyłączenia się do akcji.

Miejski Architekt Krajobrazu Paweł Lisicki, Ambasador Niemiec Rolf Nikel z małżonką Wiceprezydent m. st. Warszawy Michał Andrzej Olszewski , Kurator projektu Zielone Miasto Izabela Małachowska- Coqui (od lewej), fot. Piotr Kała/ Ambasada Niemiec Warszawa

Miejski Architekt Krajobrazu Paweł Lisicki, Ambasador Niemiec Rolf Nikel z małżonką Wiceprezydent m. st. Warszawy Michał Andrzej Olszewski , Kurator projektu Zielone Miasto Izabela Małachowska- Coqui (od lewej), fot. Piotr Kała/ Ambasada Niemiec Warszawa

Jak powiedział Pan Ambasador Rolf Nikel w swoim przemówieniu otwierającym uroczystość:

Pod hasłem „Zielone miasto” chcemy zatem – Ambasada Niemiec oraz Goethe-Institut – w jubileuszowym roku polsko-niemieckim stworzyć przestrzeń dla realizacji najróżniejszych modeli i założeń: w ramach fachowych dyskursów będą się spotykać urbaniści. Historycy zajmą się bieżącym wykorzystaniem starych zespołów parkowych. Architekci krajobrazu stworzą stylowe tymczasowe ogrody. Mieszkańcy założą ogrody użytkowe. W ten sposób powstaną miejsca kreatywnego współdziałania oraz otwartej wymiany, miejsca, gdzie toczy się miejskie życie 21. wieku, fora nowej kultury miejskiej, które czerpią z tradycji, by tworzyć przyszłość.

Możemy przy tym mówić o „Nowej Kulturze Ogrodów”. Kultura ogrodów nie jest dla nas niczym staroświeckim, lecz koniecznością naszych czasów. Sięgamy do tego, co było, by stworzyć zielone przestrzenie dla naszych czasów. Ważny jest także społeczny aspekt zielonego miasta. Tereny zielone są miejscami spotkań ludzi z bardzo różnych środowisk. Zieleń buduje wspólnotę. Wspólnie zagospodarowane tereny zielone przeciwstawiają się zaniedbaniu i stygmatyzacji dzielnic.

Dlaczego drzewa? Dlaczego zieleń? Miejskie tereny zielone oraz drzewa – filtrują pył, ograniczają temperatury ekstremalne i pochłaniają CO2. Lecz także zmniejszają hałas, są miejscem życia wielu zwierząt i roślin oraz tworzą przestrzeń do odpoczynku. Zieleń jest korzystna dla zdrowia i samopoczucia. Gdzie można lepiej odpocząć po długim dniu pracy pełnym stresu i pośpiechu niż wśród zieleni? Kto przebywa często wśród zieleni, ten jest według sondaży zdrowszy. Gdy tak patrzę tutaj na Państwa twarze, Drodzy Sąsiedzi z zielonej ulicy Jazdów, to mogę tylko powiedzieć, że jest to prawda! Nie tylko tutaj zresztą widać, że Warszawa jest zielonym miastem, które staje się coraz bardziej zielone.

Po części oficjalnej wszyscy z zapałem i zaangażowaniem obsadzali kolejne, zielone fragmenty naszego ogrodu, które ostatecznie utworzyły małą oazę zieleni w Ambasadzie.

fot. Katarzyna Wolańska

fot. Katarzyna Wolańska

Wydarzeniu sadzenia roślin towarzyszyli również mali przyjaciele Ambasady – pierwszoklasiści ze szkoły nr 12 jako sąsiedzi Ambasady oraz grupa pięciolatków z przedszkola nr 52 na Ursynowie, którzy umilili akcję sadzenia niemiecką piosenką o zieleni.

fot. Katarzyna Wolańska

fot. Katarzyna Wolańska

Każdy z maluchów otrzymał w podarunku goździka brodatego – kwiat doniczkowy do ogrodu lub na balkon, o który dzieci zobowiązały się dbać w swoim własnym domu.

Kurator projektu Izabela Małachowska- Coqui rozdaje dzieciom zielone podarunki, fot. Paulina Lipka

Kurator projektu Izabela Małachowska-Coqui rozdaje dzieciom zielone podarunki, fot. Paulina Lipka

Całej akcji towarzyszyła ekipa telewizyjna pani Mai Popielarskiej.

Maja w ogrodzie , fot. Paulina Lipka

Maja w ogrodzie , fot. Paulina Lipka

Fried Nielsen, kierownik Wydziału Kultury Ambasady, podkreślił w telewizyjnym wywiadzie znaczenie zajmowania się tematem zieleni adekwatnie do wartości jaką stanowi on dla mieszkańców naszych miast. Reportaż z tego wydarzenia ukaże się we wrześniowym programie telewizyjnym „Maja w Ogrodzie“.

Maja Popielarska w rozmowie z Kierownikiem Wydziału Kultury Friedem Nielsenem, fot. Paulina Lipka

Maja Popielarska w rozmowie z Kierownikiem Wydziału Kultury Friedem Nielsenem, fot. Paulina Lipka

Rozmowy i zawieranie „zielonych” kontaktów miało miejsce po zakończonej akcji sadzenia w scenerii nowo powstałego ogrodu.

fot. Katarzyna Wolańska

fot. Katarzyna Wolańska

fot. Katarzyna Wolańska

fot. Katarzyna Wolańska

Idea ogrodu pt. ZIELONE MIASTO

Trzy zielone „domy mieszkalne“ z ciętego żywopłotu w zielonym ogrodzie bujnej kompozycji bylin i traw. Są tu funkie, bodziszki i jesienne rodgersie. Kwiatami wabią tawułki i anemony. Miękką formą transparentnych kuli prezentują się trawy. Nad nimi pochyla się rozłożyste drzewo – ozdobna jabłoń, chroniąc od przeciwności pogody, ciesząc ubarwieniem liści, kwiatów i owoców na jesieni. To tutaj, w środku miasta, w ogrodzie spotykają się jego mieszkańcy. Od zamierzchłych czasów ogrody i parki były miejscem spotkań. W miastach średniowiecza zabawy i festyny odbywały się na błoniach miejskich, w miarę rozrastania się zabudowy powstała potrzeba tworzenia zielonych wysp wewnątrz struktur miasta.

Ogród w całej krasie, fot. Paulina Lipka

Ogród w całej krasie, fot. Paulina Lipka

Dziś, kiedy tereny przemysłowego miasta XIX wieku są transformowane pod inne funkcje nadarza się wyjątkowa okazja wykorzystania ich jako terenów zieleni położonych w centrach miast. „Zielone domy“, które w ogrodzie w Ambasadzie są reprezentowane przez żywopłotowe bloki, to odpowiedź na miasto zwarte i wyzwanie dla innowacyjnego podejścia do jego zabudowy. Pozyskane dodatkowe powierzchnie „zielonych fasad i dachów“ dają możliwość zwiększenia przestrzeni wykorzystywanych przez człowieka w mieście.

OPIS KOLEJNYCH „ZIELONYCH“ WYDARZEŃ

PROJEKCJA FILMU

W Instytucie Goethe’go odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego pt.: Kwestia sumienia. Ingenhoven i zielona architektura (Eine Frage des Gewissens. Ingenhoven und grüne Architektur, reż. Britte Nagel, Frank Henschke, Niemcy 2015, 52 min). Wstęp jest wolny, a film wyświetlany będzie z polskimi napisami. Niemiecki architekt Christoph Ingenhoven zaczął urzeczywistniać idee zielonej architektury wtedy kiedy pojęcie architektury zrównoważonej w ogóle jeszcze nie istniało. Ingenhoven oraz niemieccy, francuscy, austriaccy studenci architektury opowiadają, jak sobie wyobrażają zieloną architekturę w dobie zmian klimatycznych i niedoboru surowców. Po projekcji komentarz wygłosi prof. Marek Budzyński, architekt i urbanista, profesor Politechniki Warszawskiej, twórca m.in. osiedla Ursynów Północny, Biblioteki Uniwersyteckiej i Sądu Najwyższego w Warszawie, kampusu Uniwersytetu w Białymstoku.

Termin: 19 maja 2016, godz. 19:00 Miejsce: Goethe-Institut, ul. Chmielna 13 a, Warszawa

DZIEŃ OTWARTY W AMBASADZIE NIEMIEC

Prezentacja ogrodu w skrzyni w ramach FESTIWALU OGRODÓW Przyjrzymy się posadzonym przez Ambasadora Niemiec Rolfa Nikela, Wiceprezydenta m.st. Warszawy Michała Olszewskiego i kurator projektu Izabelę Małachowska-Coqui jabłoni ozdobnej „Liset”, krzewom, bylinom i trawom. Mają miejsce fachowe Rozmowy o Ogrodach – o 13:30 (porady roślinne), 14:30 (projektowanie i układ ogrodu) i 15:30 (zielone dachy i fasady), 16:30 (projektowanie i układ ogrodu). Quiz – zabawa – kreatywne działanie: co godzinę losujemy „zielone” wygrane i nagrodę główną na sygnał dzwonka. Wiele niespodzianek dla dzieci i dorosłych.

Termin: 21 maja 2016, w godz. 12:00 – 18:00 Miejsce: Ambasada Niemiec i Francji w Warszawie, ul. Jazdów 12 Więcej informacji w oficjalnym zaproszeniu na Dzień Otwarty Ambasady Niemiec i Francji Dzien Otwarty Ambasady

OTWARCIE OGRODU POWSZECHNEGO

Otwarcie nowego ogrodu społecznościowego na mapie Warszawy! Rozpoczęcie roślinną paradą rowerową czyli zielony przejazd przez Warszawę! Później warsztaty w ogrodzie. Na zakończenie o 20.00 koncert Warsaw Improvisers Orchestra. Termin: 22 maja 2016, w godz. 15:00 – 22:00 Start: ul. Jazdów 3/9, czyli w ogrodzie społecznościowym Motyka i Słońce. Meta: Ogród Powszechny ul. Zamoyskiego 20 przy Teatrze Powszechnym

Więcej informacji na: www.goethe.de/swietujemy

Patronat Medialny:

zielona-infrastruktura-logo male