Akcesoria do węży ogrodowych, które warto mieć
Pielęgnacja ogrodu to niełatwe zadanie, dla osób zmotywowanych i cierpliwych. Żeby cieszyć się soczystą zielenią trawnika i bujną roślinnością, należy przede wszystkim zainwestować w profesjonalne akcesoria do nawadniania. Dobrej jakości wąż ogrodowy, w zestawie z kompatybilnymi akcesoriami, z pewnością ułatwi ci pracę – nie tylko będziesz z niego korzystał do podlewania trawnika i rabat, ale także okaże się niezastąpiony podczas zmywania kostki brukowej. Wąż ogrodowy będzie ci służył przynajmniej przez kilka sezonów, dlatego decydując się na zakup wybieraj wytrzymałe modele, z dobrych gatunkowo materiałów, które bez większego uszczerbku zniosą wielokrotne zwijanie i łatwo nie pękną.
Jaki wąż ogrodowy do podlewania wybrać?
Wśród dostępnego asortymentu węży ogrodowych można znaleźć produkty ogrodowe wykonane z PCV, poliuretanu bądź kauczuku. Najtańsze modele składają się z dwóch warstw tworzywa sztucznego, które może łatwo pękać, co każe wątpić w trwałość zakupu. Dobre węże ogrodowe są wykonane nawet z trzech do pięciu warstw i wyposażone w dodatkowe wzmocnienie, i takie rozwiązanie jest wybierane najczęściej, choć w tym przypadku trzeba się liczyć ze znacznie większymi nakładami finansowymi. Stosunkowo często wybiera się również węże ogrodowe ze sztucznego kauczuku, który jest lekki i elastyczny, a przy tym odporny na uszkodzenia. Warto, byś wcześniej zaplanował, jaka długość węża będzie ci potrzebna, mierząc w tym celu tę część działki, którą planujesz podlewać. Zbyt długi wąż będzie nieporęczny i ciężki – może się zginać w nieoczekiwanych miejscach i powodować zastoje wody. Z kolei model zbyt krótki, zupełnie nie spełni swojego zadania i ostatecznie okaże się i nieprzydatny. Żeby uniknąć frustracji i wybrać bezpieczną opcję, możesz zainwestować w elastyczny wąż ogrodowy, który może się rozciągnąć nawet do trzydziestu metrów, kiedy podłączy się go do źródła wody. Pamiętaj, żeby zapoznać się z informacją na opakowaniu węża, dotyczącą dopuszczalnego ciśnienia wody i bezwzględnie trzymać się tych wytycznych, jeśli nie chcesz zniszczyć nowego sprzętu.
Akcesoria do węży ogrodowych
Wąż ogrodowy to wyposażenie podstawowe – żeby zoptymalizować jego działanie i ułatwić obsługę, możesz dokupić kilka dodatkowych akcesoriów. Może być to np. wózek do węża ogrodowego, dzięki któremu ten nie plącze się podczas składania i łatwo go rozwinąć. Podobnie działa bęben naścienny, który działa jak zwijacz kabla w twoim odkurzaczu. To wygodne rozwiązanie jest także przydatne w bezpiecznym przechowywaniu węża jesienią i zimą, kiedy temperatura na zewnątrz spada. Inną propozycją są sterowniki do podlewania, które ułatwiają pracę jeśli korzysta się ze zraszaczy do węża ogrodowego. Wystarczy zaprogramować godziny, w których ma odbywać się podlewanie trawnika i voilà, mechanizm uruchomi się sam, we wskazanej porze!
Inne akcesoria
Oprócz wymienionych wyżej elementów, możesz zainwestować również w akcesoria o większym poziomie wyspecjalizowania. Standardowa końcówka do węża ogrodowego może na przykład być stosowana wymiennie z klasycznym pistoletem lub wielofunkcyjnym pistoletem zraszającym. Szybkozłączka do węża ogrodowego zapewnia szybkie i wygodne podłączenie początku węża. Zwróć uwagę na sposób jego podłączania i rozłączania – wnowszych modelach wystarczy mocniej pociągnąć końcówkę i to jest najwygodniejsze rozwiązanie. Pamiętaj o właściwym doborze rozmiaru złączki, kierując się średnicą węża. Wreszcie, trójnik do węża ogrodowego umożliwia rozdzielenie pojedynczego strumienia wody na dwa, a każda strona urządzenia jest zakończona opaską zaciskową albo wejściem na szybkozłącze.
Zraszacze do węży ogrodowych
Zraszacz do węża ogrodowego nawadnia równomiernie trawnik, dzięki czemu wszędzie jest tak samo zielony i gęsty. Na rynku dostępne są różne modele zraszaczy, (przykładowe modele znajdziesz na https://www.empik.com/dom-i-ogrod/ogrod/nawadnianie-ogrodu,397006,s), które skutecznie wesprą cię w pracach ogrodowych.. Niektóre modele mogą nawodnić obszar nawet 150 metrów kwadratowych, nie tworząc kałuż. Wystarczy raz na jakiś czas przestawić je w inne miejsce. Z kolei zraszacz prosty pozwoli ci na podlewanie trawnika w dwóch trybach: mżawką lub silnym strumieniem. Możesz zdecydować się również na zraszacz obrotowy w formie kół, półkoli czy elips, który podleje tylko wybrane przez Ciebie fragmenty ogrodu.