Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lis 24, 2019 in Uncategorized | 0 comments

5 elementów, dzięki którym garaż będzie bardziej ergonomiczny

5 elementów, dzięki którym garaż będzie bardziej ergonomiczny

Podczas projektowania domu na ogół planujemy od razu budowę garażu, ale nie poświęcamy już zbyt dużo uwagi na jego właściwe, w pełni ergonomiczne zaprojektowanie. Pokazujemy więc kilka elementów, które mogą uczynić go nieco wygodniejszym i bardziej przyjaznym, takich jak napęd do bramy garażowej, odpowiednie oświetlenie, czy nawet dobór właściwych mebli.

  1. Napęd do bramy garażowej – wygodny i przydatny

Wprawdzie nie każdy decyduje się na jego instalację, jednak napęd do bramy garażowej znajduje się na wyposażeniu zdecydowanie większości nowych garaży. W oczywisty sposób ułatwia on wjazd, nie wymaga bowiem wychodzenia z auta i ręcznego podnoszenia bramy – co szczególnie będzie dużym ułatwieniem np. dla osób starszych, czy też cierpiącym na różne dolegliwości zdrowotne.

Zwracamy przy tym uwagę, by decyzję o zakupie napędu podjąć na etapie kupowania bramy. Zdecydowanie łatwiej będzie go dobrać oraz zainstalować. Dokupowanie go w przyszłości będzie wiązało się z niepotrzebnym stresem i kłopotem z doborem właściwego urządzenia.

  1. Projektujesz garaż? Niech będzie dobrze oświetlony

Światło sztuczne nie jest dobre dla Twoich oczu. Jeżeli projektujesz garaż, potraktuj go tak, jak każdy inny pokój w swoim domu i wyposaż go w okna, które maksymalnie go rozświetlą. W końcu w garażu będziesz też przechowywał szereg różnych rzeczy, warto więc mieć możliwość korzystania z nich przy naturalnym świetle.

Przestrzeń garażu wyposaż jednak w regularne oświetlenie (polecamy ekonomiczne i tanie w utrzymaniu oświetlenie LED). Zadbaj o nie szczególnie, jeśli zamierzasz w garażu wykonywać pewne prace warsztatowe. Nie zapomnij przy tym o przechowywaniu w garażu przenośnych źródeł światła – w końcu czasami będziesz też wykonywał różne prace na swoim pojeździe.

  1. Precyzyjnie zaplanuj przestrzeń garażu

Wiele osób traktuje garaż jako swoistą graciarnię, a szkoda – może bowiem być to bardzo precyzyjnie zaplanowana przestrzeń warsztatowa lub magazynowa. Ważne jednak, by zainstalować tu odpowiednio wymierzone półki, szafki i tablice na narzędzia, czy nawet zadbać o stół warsztatowy. Pozwoli Ci to na ergonomiczne przechowywanie chociażby części zamiennych do auta (np. opon).

Pamiętaj tylko, by unikać mebli z drewna – a przynajmniej takiego, które nie zostało przystosowane do funkcjonowania w warunkach garażowych. Raczej rekomendujemy użycie wyposażenia metalowego, na które nie będą miały negatywnego wpływu niskie temperatury i wyższa wilgotność powietrza.

  1. Ogrzewasz garaż? Zatrzymaj ciepło!

Jeżeli Twój garaż wbudowany jest w bryłę domu, prawdopodobnie jest on również przez Ciebie ogrzewany. W związku z tym zwracamy uwagę, abyś zakupił bramę garażową wyposażoną w warstwę termoizolacyjną. Jeżeli Twoja brama nie jest ocieplona, a zamierasz samodzielnie ją ocieplać – radzimy uważać, by nie uszkodzić mechanizmu.

Pamiętaj też, że Twój napęd do bramy garażowej może nie być dostosowany do manipulowania bramą ogrzewaną, bowiem zwiększeniu ulegnie jej masa. Dlatego polecamy zaangażować w ocieplanie fachowców lub zainwestować w wymianę całej bramy. Najlepiej jednak od samego początku wybrać bramę ocieplaną z odpowiednio dobranym napędem.

  1. Rozszerz system alarmowy!

Nie zapominaj przy tym, że Twój garaż – podobnie jak i cały dom – też jest łakomym kąskiem dla potencjalnych złodziei, dlatego wyposaż go również w system alarmowy. Jeśli posiadasz centralę alarmową w swoim domu, z pewnością nie będzie dużym problemem (i kosztem) rozszerzenie jego działania o obszar garażu. W końcu ergonomia to także bezpieczeństwo!

Ergonomiczny garaż? Wszystko zależy od Ciebie

Funkcjonalność Twojego garażu zależy przede wszystkim od Ciebie. Jeżeli chcesz cieszyć się wygodnym użytkowaniem przestrzeni garażowej, postaw przede wszystkim na odpowiedni napęd do bramy garażowej, który ułatwi Ci parkowanie Twojego samochodu. Pamiętaj też o korzystnym usytuowaniu mebli, o instalacji oświetlenia, czy nawet odpowiedniego ogrzewania.